Със среща с оперната певица Мила Михова на тема „Оперният артист в дигиталната ера“ започва серията от разговори „За музиката“ в театралната зала „Алма Алтер“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Новият формат ще ни предостави възможност да мислим, слушаме и разговаряме за музика по един по-различен начин, който не е затворен нито в „закодирания“ строго професионален език, нито в чисто любителската битка на вкусове.
Всяка от срещите в серията ще предложи различна перспектива, зададена от предпочитанията на подбраните гости към определени теми. Ще се докоснем до техните любими произведения от различни музикални епохи, разнообразни исторически и социокултурни контексти, стилове, жанрове и тенденции. Подобна перспектива предполага по-интимна атмосфера, предразполагаща към споделяне на подчертано лично – както любителско, така и професионално – отношение към музиката.
Водещ на разговорите ще бъде музикологът Илия Граматиков, диригент, преподавател по история на музиката и артистичен директор на фестивала ppIANISSIMO.
Срещите в рамките на новата инициатива на Културния център на Софийския университет ще се провеждат в театралната зала „Алма Алтер“ (Ректорат, вход откъм бул. “Цар Освободител”) с начален час 19.00. Входът е свободен.
Ето и датите на предстоящите разговори в първия сезон на събитието:
3 април: "Оперният артист в дигиталната ера" с оперната певица Мила Михова
24 април: "Музика от дълбините" с философа Боян Манчев
15 май: "Самотата на творческия акт" с композитора Георги Арнаудов
5 юни: "Музикални препрочити на римски фрагменти" с културолога Николай Колев
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg