Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Габриел Гарсия Маркес – класикът на два века

Габриел Гарсия Маркес
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 17 април преди пет години ракът отнесе от този свят признатия вече за класик писател Габриел Гарсия Маркес. Той е автор на едни от най-популярните романи на 20 век – „Хроника на една предизвестена смърт“, „Любов по време на холера“ и много други. Само шедьовърът му „Сто години самота“ е продаден през годините в около 10 милиона екземпляра в целия свят.
Габриел Гарсия Маркес е роден на 6 март 1927 в Аракатака, Колумбия, известно като банановото пристанище на Карибско море, но прекарва по-голямата част от живота си в Европа и Мексико. В Мексико остава до смъртта си през 2014 година.
По професия е журналист, по призвание писател, но също е и издател, и общественик. Още в лицея, в който учи, започва да пише хумористични поеми и да рисува карикатур. По-късно, когато вече работи като журналист в различни издания, започва да публикува разказите и есетата си…
Световната слава за Маркес идва с публикуването на книгата „Сто години самота“ през 1967 година и за него получава наградата „Ромуло Галегос“. През 1982 г. Маркес е удостоен и с Нобелова награда за литература за цялостно творчество. Но не наградите,  а популярността на творбите му го правят „класика на 20 век“, както пишат за него критиците… а защо не и класик на 21 век.
Маркес е много популярен и в България, още от времената, когато е изповядвал идеите на социализма.
Издателство „Лъчезар Минчев“ се зае със задачата да преиздаде по-голямата част от произведенията на Маркес, както и да публикува неиздадени негови произведения.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киното – като портал към различни светове

"Следва изпълнението на Жана Янева!…", но, докато звучи в главата на зрителите красивият глас на Мария Илиева, която дава живот на думите на Дамян Дамянов и на всеки му, се иска да остане тази нощ, всъщност виждаме нея – високата, руса актриса, с която киното в действителност е портал към различни светове.  Стефания Кочева се занимава с театър от..

публикувано на 29.12.24 в 09:15
Калина Станева, Станислав Дончев и Теодора Стоилова-Дончева

Теодора и Станислав Дончеви – едно киносемейство в Международния ден на киното

Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..

публикувано на 28.12.24 в 13:48
Изложба „Тихи речи“ на Полин Бодри и Ренате Лоренц в галерия „Структура“

"Тихи речи" в галерия "Структура"

Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..

публикувано на 28.12.24 в 12:35
Борис Христов

Неподозираният Борис

В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..

публикувано на 28.12.24 в 08:35
Стефан Димитров

Стефан Димитров: За любовта и добрите същества

До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..

публикувано на 27.12.24 в 15:50