В пропаст живеем, пропаст създаваме. В отношенията, между поколенията, между нас. Колкото повече се борим да се сближим с другия, толкова повече се отдалечаваме от него. Губим контакта. Най-вече със самите себе си. Настъпва момент, в който започваме да се чудим – ние добрите, които се правят на лоши ли сме, или лошите, които се правят на добри?
Такива мисли провокира в мен режисьорският дебют на актьора Мариан Вълев. Филмът му „Лошо момиче“ разказва историята на една талантлива художествена гимнастичка, в чийто живот настъпват драматични промени. Всички те са предизвикани от конфликтните взаимоотношения с майка й, трудностите, пред които е изправена крехката ценностна система на човека в съвременния свят и сблъсъка на различните културни течения, оказали влияние върху обществото и най-вече върху личния житейски избор.
В новия български филм, определян в момента като най-гледания такъв, участват Любомира Башева, която влиза в ролята на лошото момиче, музикалният продуцент Саня Армутлиева, която пък стъпва в обувките на властната иамбициозна майка, Деян Донков, изиграл полицая аутист, Елена Телбис, Дария Симеонова, Диляна Попова и още много други познати и непознати лица. Филмът е в кината и от известно време насам не спира да задава въпроси, а и да дава отговори на много такива. Това е и причината в днешното „Време и половина“ да ви срещнем именно с режисьора на „Лошо момиче“ Мариан Вълев.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg