Енергия, живот, чувства, красота, знак - цветовете са всичко това и още много. Светът ни е немислим без тях и макар че, казват, природата е най-големият майстор на багрите, човекът непрекъснато се е стремял да я достигне, изграждайки своята изкуствена среда за живот. За да се сдобият със съвременното знание за цветовете и тяхното въздействие обаче, хората са извървели много дълъг път, водени от жизнените си потребности и усещания. Тръгвайки от естествените цветове на природните материали, човекът започва да украсява жилището си и да му придава желания вид с пигментите, които познава, за да стигне до съвършено новите материали, технологии и багрила в модерната градска архитектура. Докато символните внушения на колорита са запазени предимно за обществените сгради и пространства, в дома цветовете отговарят на вкуса, възможностите и желанието на обитателите му да подчертаят неговата индивидуалност. Когато градските бетонни гета лишават жизнената среда от цвят, се появяват графитите, които с течение на времето се превръщат в мащабни стенописи, някои от които с висока художествена стойност и професионално изпълнение. Те връщат цветовете в града и показват, че обитателите му се нуждаят от тях. Появата им по стените на сградите предизвиква изследвания за взаимодействието човек-цвят, които не спират и до днес. Пренасищането с цветове на съвременните градове парадоксално връща усещането за сивота. За колорита в архитектурата разговаряме с доц. арх. Анна Аврамова и арх. Иванка Маринова.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg