Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изгнания: световна премиера на обновената фотосерия на Йозеф Куделка в София

Световноизвестният фотограф пристига за откриването на изложбата си „Изгнания“ у нас

БНР Новини
Мария Конакчиева и Фабиен Флори от Френския институт и Невена Праматарова в „Артефир

Френският институт в България и Софийска градска художествена галерия в партньорство с център „Жорж Помпиду“ ще представят за първи път извън Франция всичките 75 фотографии от серията „Изгнания“ на Йозеф Куделка. Това е най-известният цикъл на световноизвестния фотограф, който отразява изгнаническия му живот из цяла Европа и показва изолацията и отчуждението на емигранта. Фотографиите са направени между 1968 и 1994 година и хвърлят нова светлина върху предизвикателствата и страховете на съвременното европейска общество. Йозеф Куделка ги дарява през 1987 година на Национален музей за модерно изкуство и център за промишлен дизайн „Жорж Помпиду“ в знак на благодарност към френската държава, която му дава гражданство.

„От една година насам Франция и България работят заедно за създаването на фонд от съвременно българско изкуство в колекцията на центъра „Жорж Помпиду“. Предвиждаме да бъдат включени около 50 произведения на български автори, които ще  обогатят колекцията на този национален френски музей. По този повод с директора на центъра „Жорж Помпиду“ решихме София да приеме изложбата „Изгнания“, която ще бъде показана за първи път в този формат в света. Специално за откриването ще пристигне Йозеф Куделка и ще разкаже пред българската публика за творбите си, част от историята на човечеството“, каза инициаторът на събитието Фабиен Флори, директор на Френския институт у нас.

Фабиен Флори подчерта, че световната премиера на допълнената с нови фотографии изложба „Изгнания“ съвпада с посещението на папа Франциск в България и посланията на светия отец за изгнаничеството и съдбата на емигрантите днес.

Ето и какво споделя Йозеф Куделка в интервю за Лю Монд от 23 май 2015 г.:

Да си изгнаник, означава да напуснеш страната си и да нямаш право да се върнеш. Всяко изгнание е различно, лично преживяване. Аз специално исках да видя света и да го снимам. Затова пътувам от 45 години. Никога не съм се задържал някъде повече от 3 месеца. Когато не откривах повече какво да снимам, разбирах, че е време да тръгна. Когато взех решението да не се връщам, осъзнах, че имам нужда от усещане за света, каквото няма как дори да си представя, живеейки в Чехословакия.”

Йозеф Куделка пристига за отриването на изложбата си „Изгнания“ на 7 май от 18.00 ч. в СГХГ. След това предстои да посети различни антични места в България, които ще включи в последната си серия „Останки“, посветена на преходността на цивилизациите.

Йозеф Куделка е роден през 1938 г. в Чехословакия. Носител е на някои от най-значимите отличия в света на фотографията: наградата Nadar от 1978, голямата награда National de la Photographie от 1989, голямата награда на името на Картие-Бресон  от 1991,  международната награда за фотография на фондация „Хаселблад“ от 1992 г. Негови изложби са част от програмата на всички световни музеи и центрове за изкуство, сред които Музея на модерното изкуство и Център за фотография в Ню Йорк, галерия „Хайуорд“ в Лондон, Музея на модерното изкуство „Стеделийк“ в Амстердам, „Пале де Токио“ в Париж.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16
Антон Митов и проф. Боян Добрев (вдясно)

Мултимедията в живота на проф. Боян Добрев

Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..

публикувано на 02.12.24 в 15:39
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44