Френският институт в България и Софийска градска художествена галерия в партньорство с център „Жорж Помпиду“ ще представят за първи път извън Франция всичките 75 фотографии от серията „Изгнания“ на Йозеф Куделка. Това е най-известният цикъл на световноизвестния фотограф, който отразява изгнаническия му живот из цяла Европа и показва изолацията и отчуждението на емигранта. Фотографиите са направени между 1968 и 1994 година и хвърлят нова светлина върху предизвикателствата и страховете на съвременното европейска общество. Йозеф Куделка ги дарява през 1987 година на Национален музей за модерно изкуство и център за промишлен дизайн „Жорж Помпиду“ в знак на благодарност към френската държава, която му дава гражданство.
„От една година насам Франция и България работят заедно за създаването на фонд от съвременно българско изкуство в колекцията на центъра „Жорж Помпиду“. Предвиждаме да бъдат включени около 50 произведения на български автори, които ще обогатят колекцията на този национален френски музей. По този повод с директора на центъра „Жорж Помпиду“ решихме София да приеме изложбата „Изгнания“, която ще бъде показана за първи път в този формат в света. Специално за откриването ще пристигне Йозеф Куделка и ще разкаже пред българската публика за творбите си, част от историята на човечеството“, каза инициаторът на събитието Фабиен Флори, директор на Френския институт у нас.
Фабиен Флори подчерта, че световната премиера на допълнената с нови фотографии изложба „Изгнания“ съвпада с посещението на папа Франциск в България и посланията на светия отец за изгнаничеството и съдбата на емигрантите днес.
Ето и какво споделя Йозеф Куделка в интервю за Лю Монд от 23 май 2015 г.:
“Да си изгнаник, означава да напуснеш страната си и да нямаш право да се върнеш. Всяко изгнание е различно, лично преживяване. Аз специално исках да видя света и да го снимам. Затова пътувам от 45 години. Никога не съм се задържал някъде повече от 3 месеца. Когато не откривах повече какво да снимам, разбирах, че е време да тръгна. Когато взех решението да не се връщам, осъзнах, че имам нужда от усещане за света, каквото няма как дори да си представя, живеейки в Чехословакия.”
Йозеф Куделка пристига за отриването на изложбата си „Изгнания“ на 7 май от 18.00 ч. в СГХГ. След това предстои да посети различни антични места в България, които ще включи в последната си серия „Останки“, посветена на преходността на цивилизациите.
Йозеф Куделка е роден през 1938 г. в Чехословакия. Носител е на някои от най-значимите отличия в света на фотографията: наградата Nadar от 1978, голямата награда National de la Photographie от 1989, голямата награда на името на Картие-Бресон от 1991, международната награда за фотография на фондация „Хаселблад“ от 1992 г. Негови изложби са част от програмата на всички световни музеи и центрове за изкуство, сред които Музея на модерното изкуство и Център за фотография в Ню Йорк, галерия „Хайуорд“ в Лондон, Музея на модерното изкуство „Стеделийк“ в Амстердам, „Пале де Токио“ в Париж.
Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература. Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска. Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..
"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..
"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" . В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..
Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика. Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..
Писателят Николай Табаков е завършил специалност " Българска филология " в СУ " Св. Климент Охридски " . Създател и управител е на издателска къща " Анубис " , спечелила сертификат " Златна книга " за принос в развитието на българската култура през 2010 г. Автор е на романи и разкази. Книгите му са издавани на сръбски, руски и..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg