Напоследък концепцията, назована „Интернет на нещата“, все по-често предизвиква реакции в публичното пространство и се опитва да преосмисля стереотипните ни представи за реалност. Тази възходяща тенденция в ерата на високите технологии превръща физически обекти с вградени възможности за взаимодействие помежду си и с околната среда във функционални чрез мрежово свързване с дистанционно управление и минимална човешка намеса. Какво се случва в нашия свят на все по-гласовити, обвързани с нас умни устройства, които ни обещават повече удоволствия, удобства, преодоляване на стреса и умората в нашето раздробено, задъхано ежедневие? Как би се трансформирала подобна идея в условията на глобална мрежа за мониторинг и контрол, която включва всички механични, електронни и електрически устройства в бъдеще? Каква е цената, която ентусиазираните потребители биха могли да платят за своя повърхностен оптимизъм, ако инцидентите с въпросните устройства в един миг се превърнат във всекидневие?
Отговор на тези въпроси търси Александър Христов в разговора си с инж. Билян Маринов. И тъй като проблемите опират до възможността технологиите в симбиоза с човешкия максимализъм да поемат тотален контрол и върху потенциално животозастрашаващи системи, инж. Елена Иванова от Националния политехнически музей ни припомня изобретяването на пейсмейкъра като илюстрация на крилатата фраза „грешката е вярна“.
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg