Какви са видовете оплаквания в Комисията за защита от дискриминация (КЗД), свързани с деца, и кои са акцентите на предстоящата на 1 юни национална асамблея „Земята на децата“, чиято цел е да обедини в една благородна надпревара талантливи деца от цялата страна. Комисията за защита от дискриминация е партньор на събитието. Това беше една от темите в предаването „Законът и Темида“ днес.
В предаването доц. Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация, посочи, кои са най-честите оплаквания, които са свързани с неравнопоставеност към децата:
• в здравеопазването – касаят лечението на болни деца и дискриминационното отношение към тях:
- неравно третиране относно осигуряването на лечение на деца в чужбина;
- отказ на институциите да финансират изцяло или отчасти закупуването на апарати за деца с кохлеарна глухота, или инсулинови помпи за деца, болни от диабет;
- по-неблагоприятно третиране вследствие на отказ от ваксинации;
- регламентиране на хранителни режими в детски заведения;
- здравно обслужване в училищното образование;
• в образованието:
- жалби, свързани с критериите за прием в училища и детските градини;
- отношението към деца със специални образователни потребности;
- отношението към деца с хиперактивно поведение;
- отношение към деца, определяно на етнически и расов признак;
- квотният принцип за момичета и момчета при кандидатстването след VІІ клас;
- деца с увреждане – недостъпност на средата в определени училища;
• в нормативна уредба:
- осиновяването на деца до 5 и над 5 години;
- наредба, които поставят възрастови ограничения или ограничения за формата на обучение – дневна или индивидуална (за деца с увреждане) при кандидатстване за стипендии за деца с изявени дарби;
• в домовете за деца и младежи с умствена изостаналост – социално-битовите условия и отношението на персонала към настанените, понякога граничещо с агресия.
Чуйте повече по темата.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg