Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Дискотека „Гогол”“ е също толкова весело, колкото и в „Приключенията на добрия войник Швейк…“ , но и толкова сериозно

Пааво Мацин и корицата на българското издание на неговата книга

Романът „Дискотека „Гогол“ от естонския писател Пааво Мацин е своеобразен културен посланик на съвременната естонска литература пред българските читатели. През 2016 година романът „Дискотека „Гогол“ печели Европейската награда за литература и призът е възможност за автора да достигне и до нашата публика.

Художественият стил на Пааво Мацин е забавен и екстравагантен. Авторът съчетава в сюжета  история и мистика, музика и езотерика, алхимия и попкултура. Понятията за време и място в романа са условни, но във фантазното и гротескното Пааво Мацин открива подходящото платно, на чийто фон звучат естествено и се преглъщат по-лесно опасенията и страховете на поколения естонци. Книгата се чете леко и с усмивка, тъй като умелото изграждане на гротескови характери и пародийни ситуации са една от силните страни на естонския писател.

Пааво Мацин е роден през 1970 година в Талин. Живее в покрайнините на Вилянди – богато на история градче, където се развива и действието на “Дискотека “Гогол”. След като завършва естонския Теологически институт, Пааво Мацин започва работа като учител, а усетът му към литературата го превръща в уважаван литературен критик.

Първите си стъпки като писател прави в литературния кръг 14NÜ. Най-ранните си книги издава сам, в малък тираж.  До 2004 е член и на естонския Съюз на писателите. Първата му новела, “Доктор Шварц - дванадесет ключа към алхимията” е номинирана за естонската Държавна награда за култура през 2012 г. Втората му новела, “Синият пазач” също е сред номинираните за наградата за културен принос за 2012 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа  Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..

публикувано на 22.11.24 в 16:19
Елица Георгиева

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния  "Космонавтите само минават" ...

публикувано на 22.11.24 в 15:22