От 13 до 15 юни в София ще се проведе 6-тият световен конгрес на информационните агенции. Повече за неговата подготовка и цели научихме от Максим Минчев, ген. директор на БТА, който гостува в студиото на „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“ на БНР. „Това е събитие от световно значение.“ – категоричен е Максим Минчев. На него ще присъстват представители от над 100 държави и над 120 медии. Фокусирано е голямо медийно внимание и България ще влезе в много новини. Конгресът е организиран от международно управително тяло – Световен съвет на агенциите, в което влизат представители на най-големите агенции, такива като Ройтерс, Асошиейтед прес, Таймс, ТАСС, Франс прес, Синхуа и др.
Основната тема на конгреса е „Бъдещето на новините“. Тя е свързана с огромните структурни и технологични промени в медиите – интернет, социалните мрежи, изкуствения интелект, за много от които още няма ясни отговори. „Те застрашават съществуването на самата журналистическа професия“ допълни директорът на БТА. „Днес всеки човек става репортер и предава от мястото на събитието с телефона си“, илюстрира водещата Ива Дойчинова типичната ситуация в днешното медийно пространство.
Максим Минчев наблегна също на хаоса и липсата на регламентация в медийното пространство, като изрази личната си позиция, че неограниченото разпространяване на предоставената от медиите информация и още повече свободното ѝ интерпретиране не са в реда на нещата. Те водели до появата на фалшивите новини… Вероятно има и други мнения.
Чуйте интересния разговор в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg