Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световният елит по предприемачество се събра на конференция край Варна

Сред обсъжданите теми: дали гените предопределят способността ни да бъдем предприемачи или не?

От ляво надясно: проф. Кен О`Нийл - почетен професор в университета в Ълстър, Нина Цанева и проф. Хърбърт Чен - главен оперативен директор на ТУСПарк. Най-вляво - за превода - доц. К. Коларов
Снимка: Веселина Божинова

Участници от 25 страни от всички континенти се събраха между 10 и 13 юни в курорта „Свети Константин и Елена” за десетото юбилейно издание на Международната конференция по предприемачество, организирана от Българската асоциация за развитие на мениджмънта и предприемачеството и Института по предприемачество към УНСС в партньорство с Европейския съвет за малък бизнес и предприемачество. Сред тях бяха световно признати професионалисти в областта на предприемачеството и малките и средни фирми – двама експрезиденти на Международния съвет за малък бизнес (ICSB) - проф. Дейвид Смолбоун от Центъра за изследване на малкия бизнес в университета Кингстън в Лондон и проф. Кен О`Нийл – почетен професор по предприемачество и развитие на малкия бизнес в университета в Ълстър, Северна Ирландия, който е и експрезидент на Европейския съвет за малък бизнес и предприемачество и първи носител на наградата на британската кралица за цялостен принос в обучението по предприемачество; проф. Дейвид Стори от Катедрата по бизнес мениджмънт и икономика в Университета в Съсекс, Великобритания, член на консултативния съвет по малък бизнес към правителството на Обединеното кралство; авторитет №1 в Латинска Америка – проф. Родриго Варела – директор на Центъра за развитие на предприемачеството в университета в Кали, Колумбия; проф. Хърбърт Чен - ръководител на най-големия научно-технологичен парк в света – ТУСПарк (Tsinghua University Science Park) на университета Синхуа в Пекин, член на борда на регионалния център на ЮНЕСКО за развитие на научните инкубатори и научните паркове и др.

На конференцията беше представен опитът на различни страни в областта на предприемачеството и иновациите и най-новите теории и съвременни практики за тяхната подкрепа.

Сред интересните теми беше представената от проф. Ендрю Бърг – един от водещите лектори, декан на Бизнес училището в „Тринити колидж“ – Дъблин, редактор-основател на списание International Re-view of Entrepreneurship - необходимост от осигуряване на гъвкави работни схеми от страна на мениджърите и правителствата за висококвалифицираните експерти в проектно-ориентираните икономики.

Водещият европейски изследовател в областта на малкия и среден бизнес проф. Дейвид Стори от Катедрата по бизнес мениджмънт и икономика в Университета в Съсекс, Великобритания, представи своята базирана на шанса теория на предприемачеството, а Мади Шарма – основател на „Мади груп“, представител на Великобритания в групата на работодателите към Европейския икономически и социален съвет, представи виждането си за женското предприемачество като най-голям провокатор и предизвикателство в предприемачеството днес.

Друг водещ изследовател в предприемачеството днес - проф. Дейвид Смолбоун от Центъра за изследване на малкия бизнес в университета Кингстън в Лондон, разгледа поведението на малките фирми, опериращи в глобална бизнес среда и техните вериги на стойността, а проф. Рой Турик (един от най-цитираните автори), почетен професор от Бизнес училището към университета Еразъм в Ротердам и от Бизнес училището в Монпелие, Франция, представи нови изследвания по все още отворения въпрос за това дали предприемачеството е кодирано в гените ни.
В рамките на конференцията представители на стартъп общността от Варненския регион участваха в кръглата маса „Наука - предприемаческа практика“, ръководена от проф. Кен О`Нийл и от Михаел Негел – сенатор и собственик на инвестиционни фирми.

Броени минути преди откриването на конференцията в изнесеното студио на „Нашият ден“ в Радио Варна гостуваха проф. Кен О`Нийл от университета в Ълстър, Северна Ирландия и проф. Хърбърт Чен - ръководител на най-големия научно-технологичен парк в света – ТУСПарк (Tsinghua University Science Park) на университета Синхуа в Пекин.
Основната заслуга за организирането на впечатляващия предприемачески форум и за събирането на толкова авторитети на едно място е на проф. Кирил Тодоров – директор на Института по предприемачество на УНСС и председател на Българската асоциация за развитие на мениджмънта и предприемачеството, дългогодишен вицепрезидент на Европейския съвет за малък бизнес.

По телефона за „Нашият ден“ той коментира ролята на този продължаващ вече 10 години обмен на идеи между изследователи, преподаватели, консултанти и мениджъри за изграждането на една международна научна общност, генерираща нови идеи и възгледи за начина на преподаване и мотивиране на младите хора, изкушени от магията на предприемачеството. Остава предизвикателството тези споделени достижения да бъдат използвани от предприемаческата и иновационна екосистема в България.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41