Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да създаваме мотивирани млади предприемачи?

Снимка: pixabay.com
Може ли България да бъде изградена като иновативна нация с развита стартъп екосистема и предприемачество? Какъв е опитът на Израел и САЩ в осъществяването на подобна цел и как може да бъде приложен в страната ни? Това бяха основните теми, обсъдени от участниците в международния иновационен форум „Innostart 2019“, организиран от Американската търговска камара в България и от Израелско-американската търговска камара, за който разказахме в студиото на „Нашият ден“.

С Добромир Иванов – изп. директор на Българската стартъп асоциация /BESCO/ - разговаряхме за политиките, които прилага държавата Израел за развитие на стартъп екосистемата, иновациите и младежкото предприемачество и за възможността тя да бъде ключов партньор за България в стремежа ни към икономическа трансформация, която ще помогне на икономиката ни да расте много по-бързо.

В предаването се включи и Емил Шекерджийски – успешен млад предприемач, роден в България, но заминал за Израел със семейството си на 4-годишна възраст. След 25 години Емил се връща в България, за да създаде среда за българските предприемачи и да предаде израелския метод за създаване на еднорози (еднорог – стартъп, който е на стойност над $1 милиард).

„Да бъдеш предприемач е мечта за повечето млади хора в Израел, но не за да си купят скъпа кола или да забогатеят бързо. Мечтата на младите предприемачи в Израел е да отгледат като бебе техния стартъп. Те тръгват от идеята да създадат работещ бизнес, който да израсне като голяма компания, която от своя страна да инвестира в други стартъпи. Така иновациите се разширяват като снежна топка, пусната по склона на успеха.“ – сподели Емил Шекерджийски от Networking Premium coworking space.

Според него формулата за успеха на един стартъп е служителите му да получат освен заплата и малък дял от самата компания. Така всички ще работят задружно с обща и ясна цел – да направят компанията по-успешна, а не само да работят за своята заплата.

Чрез тази техника се създава така наречения „Mastermind” – едно общо съзнание на група хора, обединени от ясна цел, хора, които мислят като едно цяло.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40