Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туризмът и качеството на предлаганите услуги

Снимка: Сияна Спиридонова, Радио Варна

Поредният разговор в „Нашият ден“ е за проблемите в туризма – тема, която вълнува българската общественост в последните седмици. В него се включват Даниела Стоева, председател на УС на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции, Теодор Пастармаджиев, чл. на УС на Съюза на собствениците в „Слънчев бряг“, Катя Пеева, кореспондент на БНР в Гърция и проф. Стоян Марков от Варненската туристическа камера.

Даниела Стоева формулира основния проблем – години наред дискусиите за туризма се свързват „през зимата – с втория кабинков лифт на Банско, а през лятото – с цената на чадърите и шезлонгите“. Избягва се проблемът за погрешната политика, довела до презастрояване, занемаряване на къмпинговия туризъм и спадането равнището на услугите. С последните промени в закона за черноморското крайбрежие „се нанесе отмъстителен удар по хората, които защитаваха дюните и палатките“, подкрепи я водещата Ива Дойчинова. Слабостта на правната регулация на сектор, който дава от 12 до 15% от БВП, бе тезата на Теодор Пастармаджиев. А Катя Пеева направи едно разтърсващо сравнение с Гърция, където приходите за туризма са 25% от БВП и всички правителства отделят на бранша изключително внимание. Там глобите за замърсяване на крайбрежието са огромни, а услугите са диверсифицирани за джоба на всеки гост, откъдето и пробива на световните туристически борси.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пермакултурната градина

Наташа Маринова е специалист по околна среда и   управление на природните ресурси, но и градинар, сред основателите е на "Споделена зеленчукова градина" в София и "Градски фестивал на семената". Тя е преподавател и изследовател  в университета на Вагениен, Нидерландия, където са и първите ѝ опити с пермакултурна градина. Наташа е и автор на..

публикувано на 08.10.24 в 14:10
Силвия Котева

От финанси до изкуство с артиста Симона Котева

Дизайнерът Симона Котева разказва за изработката на мебели с иновативни дизайни от смола, както и единствени по рода си свещи с огромни размери.  След образование във финансите решава да последва сърцето си. Когато вижда на почивка огромни свещи, които я впечатляват, това е моментът, в който решава да се занимава с тяхната изработка и изкуството..

публикувано на 08.10.24 в 12:16

Климатични бедствия и хранителна сигурност: Идва ли краят на изобилието?

От последните 10-15 години насам, живеем във време, в което повечето хора по света страдат не от недостиг на храна, а от прекаляване с нея. Свикнахме на изобилие и разнообразие в хранителните продукти, каквото предишните поколения не са познавали. Но възниква въпросът: идва ли краят на тази ера на изобилие? Нарастващият брой новинарски емисии, свързани..

публикувано на 08.10.24 в 11:04

София е домакин на среща на Световния комитет за културно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г.

На 7 октомври, в Националния исторически музей, се проведе международният форум "История и бъдеще – световно културно наследство на България и Италия". Това беше второто издание на събитието, което се състоя след успеха на миналогодишния форум. Както и преди, събитието събра множество приятели и съмишленици, включително представители на..

обновено на 08.10.24 в 10:59

Фондация "Заедно в час" и каузата за качествено образование

Как започва учебната година за фондация "Заедно в час" , която се стреми да осигури качествен достъп до образование за всяко българско дете – разговор в "Нашият ден" с изпълнителния директор на фондацията Траян Траянов . Качественото образование развива умения и нагласи у децата, които биха ги направили автори на своя живот, а не потребители..

публикувано на 08.10.24 в 08:55