Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Райна Кабаиванска получава международната награда „Мария Калас“

На 2 август в хотел Due Torri във Верона ще се състои официалната церемония, на която ще бъде връчена международната награда „Мария Калас 2019“. Тази година ще я получи Райна Кабаиванска. Награда се връчва за шести път, а нейни предишни носители са били сопраното Мария Киара, баритонът Роландо Панерай, тенорът Джанфранко Чекеле и баритонът Ренато Брузон. Неин основател е диригентът Никола Гуерини. Наградата се връчва всяка година на 2 август – датата, на която Мария Калас дебютира на „Арена ди Верона“ в операта „Джоконда“ на Амилкаре Понкиели под палката на Тулио Серафин.

Самата Райна Кабаиванска има дълга и богата творческа връзка с Верона, която започва на 6 август 1970 с „Манон Леско“ на Пучини. Следват спектакли на „Мадам Бътерфлай“ на Пучини през 1974, 1977, 1978, 1983 и 1997 г., както и „Бохеми“ на Пучини през 1981 и 1982 г.  
Бронзовата скулптура, която получава всеки от лауреатите е създадена от Албано Поли.

Както самата Райна Кабаиванска многократно е разказвала тя е познавала лично Мария Калас. Среща се с нея през 1973 г. за премиерата на операта „Сицилианска вечерня“ на Верди за откриването на възстановената сграда на операта в Торино. Кабаиванска изпълнява партията на Елена, а Калас е режисьор на спектакъла.

Диригентът Никола Гуерини е инициатор и на фестивала „Мария Калас“, който се провежда всяка година във Верона. През 2014 г. режисьорът Франко Дзефирели беше удостоен с титлата почетен президент на фестивала, а още от следващата година започна присъждането на наградата носеща името на „Божествената“.

На церемонията ще бъдат и ученици на голямата оперна певица в института „Веки Тонели“ в Модена сопранът Киара Изотон и тенорът Рейналдо Дроз, които ще бъдат съпровождани от пианиста Давиде Финоти и ще изпълнят арии и дуети от опери.

Самият хотел, в който се провежда церемонията има история още от 1674 г. През годините в него са отсядали Волфганг Амадеус Моцарт, Йохан Волфганг фон Гьоте. Тук е била коронацията на краля на Франция в изгнание Луи XVII, подписването на договора от Вилафранка между Наполеон III, Виктор Емануил II, ерцхерцог Раниери и маршал Радецки. През 1866 г. от балкона на хотела Джузепе Гарибалди говори пред жителите на града. Хотелът винаги е бил втори дом за великите личности от света на културата, политиката, изкуството и развлеченията като Виторио Де Сика, Алида Вали, Анна Маняни, Маргарет Тачър, Пласидо Доминго и др.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50