Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На какво са готови младежите

БНР Новини
Гергана Крумова
Снимка: Здравко Петров

На какво са готови тийнейджърите, за да бъдат интересни, забелязани и приети сред „готините“. В „Нашият ден“ ви предлагаме разходка из света на най-младите млади и разговор с психолога Гергана Крумова.

„Ако е по въпрос за работа бих се опитала да направя възможно най-добро впечатление, за да получа желаната позиция, но за всички останали ситуации смятам, че не е редно човек да представя себе си такъв какъвто мисли, че всички останали ще го харесат“, „Правя това, което на мен ми харесва! Хорското мнение много отдавна не ме вълнува“ – това са част от отговорите на въпроса „На какво сте готови, за да се харесате на другите?“

Все повече зачестяват случаите, в които млади хора загиват в опит да си направят опасно селфи. Оказва се, че селфитата са по-опасни от акулите и взимат пет пъти повече жертви.  От октомври 2011 г. до ноември 2017 г. най-малко 259 души са загинали, правейки си селфита, а от акули – само 50 души. В „Нашият ден“ разширяваме кръгозора и се опитваме да намерим отговор на въпроса какво биха направили младежите изобщо, за да се харесат на останалите. Потърсихме ги на улицата, за да научим, а и за да чуем една конкретна история.

25% от запитаните в нашата онлайн анкета казват, че биха направили нещо по-специално, за да се харесат на околните. Готови са на повече търпение и смирение, на разнообразни неща в границите на здравия разум, за да направят добро впечатление. Останалите 75% заявяват твърдо, че не биха направили каквото и да било, за да спечелят одобрението на околните. На въпроса дали сте готови на нещо екстремно, само един от запитаните си признава, че би направил каквото и да било екстремно нещо, за да се хареса на околните. Всички останали казват твърдо „Не“. Случаите със смъртоносни селфита зачестяват, но по-голямата част от хората отричат, че биха направили нещо екстремно, за да бъдат харесани.

Познаваме ли всъщност съвременните младежи и различно ли е тяхното поколение от предишните – това ни казва Гергана Крумова, която работи като училищен психолог.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12