Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адриана Велинова – едно лирично българско сопрано в САЩ

БНР Новини
Снимка: Mainline Photography


Адриана Велинова е млад лиричен сопран. Живее в Кънектикът, САЩ. Родена е в София и свири на пиано от 4-годишна възраст. Завършва Националното музикално училище „Л. Пипков” в класа по пиано на Михаил Славов. Има бакалавърска степен по пиано от Музикалния отдел на Университета в Невада, Лас Вегас. В Ню Йорк Адриана Велинова официално започва оперното си образование в престижната музикална академия Mannes в Манхатън, където става магистър по оперно пеене. Адриана Велинова е забелязана от директора на Mannes Opera - диригента Джоузеф Коланери, който я избира за главна солистка на операта в три поредни сезона. С маестро Joseph Colаneri Адриана изпълнява ролите на Параша в „Мавра" от Стравински, Мадам Кортезе в „Пътуване до Реймс" от Росини и Нела в „Джани Скики" от Пучини.

През 2010 година Велинова участва в два авторски концерта на Петко Стайнов в зала Уайл Карнеги Хол в Ню Йорк и в зала „Милениум” на Кенеди център във Вашингтон, организирани от фондация „Св. Св. Кирил и Методий” и фондация „Петко Груев Стайнов”, със съдействието на Американска фондация за България, Посолството на Република България в САЩ и Българските музикални общества в Ню Йорк и Вашингтон. Адриана Велинова изпълнява избрани произведения от Петко Стайнов с известната оперна прима Стефка Евстатиева.

Соловият си дебют в Карнеги Хол в Ню Йорк Адриана прави с рецитал, организиран от „Музикалните съкровища от България” през май 2014 г.

През 2015 г. Адриана Велинова е номинирана за стипендията Marianne Cornetti за резидент-артист в Оперния театър в Питсбърг, щата Пенсилвания, където изпълнява ролята на Графиня Розина Алмавива в операта „Сватбата на Фигаро” от Моцарт под диригентството на Walter Morales. Оперният критик GeorgeB.Parousпише: „Адриана Велинова, като Графиня Розина, беше изправена пред извънредно трудната задача да „влезе от раз”, тъй като една от великите арии на героинята започва с вдигането на завесата във второто действие - нейната първа поява на сцената, без възможност за загряване в ролята, докато от нея се изисква да даде най-доброто от себе си именно в тези първи кратки минути. В прочутия дует със Сузана (Letter Duet), Адриана пя гладко и с голяма красота на тона. Тя омагьоса с очарование и достойнство, като изигра ролята си така добре, както и я изпълни."

Адриана Велинова е финалистка на международния оперен конкурс Mildred Miller в Питсбърг, Пенсилвания през 2015, където световноизвестното мецосопрано Милдред Милър дава висока оценка на представянето й. През лятото на 2016 Адриана е солистка на Симфония № 14 от Дмитрий Шостакович в Сейжи Озава Хол (Seiji Ozawa Hall) в Tanglewood - лятната резиденция на Бостънската филхармония, където ежегодно се провежда най-престижният фестивал на изкуствата в Америка.

На 29 юни 2019 Адриана Велинова е в ролята на Queen - главната героиня  в премиерата на HIPOPERA  на известния американскипианист, продуцент и композитор Joel A. Martin. Тази опера съчетава  класически оперни форми с джаз, уърлд, хип- хоп грув, устно слово и танц, запазвайки солидна класическа основа. Имаме удоволствието да я срещнем в края на лятото в България и да ви запознаем с нея.

Защо измерва разстоянието между София и Ню Йорк във въздишки, можете да чуете от интервюто в предаването „Артефир" на Българското национално радио.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Папазов

Радослав Папазов: Живот между преводите и футбола

Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор. Папазов разказва за интереса си към скандинавската култура и митология, който го отвежда до двата езика, с които си служи като преводач. Той е преводач на романи от Юнас Юнасон, а първият му голям..

публикувано на 24.04.25 в 09:49

Международният уличен фестивал 6Fest – карнавални шествия, огнени спектакли, живи статуи, театромат

Международният уличен фестивал 6Fest – от 24 до 27 април в Пловдив – ще премине с г игантски марионетки и кукли, огнени спектакли, живи статуи, театромат, музикално и карнавално шествие. 16-ото му издание ще събере артисти от 8 държави в Пловдив от 24 до 27 април 2025 г. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община..

публикувано на 24.04.25 в 08:10

Четирима са претендентите за театралната награда "Слави Шкаров" тази година

Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от България, тази година в него участват млади режисьори от Република Северна Македония и Румъния. Четирима от тях са номинирани да се състезават във финалния кръг, който ще се проведе в Русе от..

публикувано на 23.04.25 в 16:18
Кирил Кадийски

Кирил Кадийски: За поезията и второто значение на думите

Между новата поетична книга "Звездна каторга. Новата Герника" и сборника "Борис Пастернак – стихотворения" – разговор в "Артефир" с поета и преводач Кирил Кадийски за (не)съществуващата граница между поета и преводача. "Звездна каторга. Новата Герника. Сонети и други стихотворения" е ново издание с поезия на поета – кавалер на френския..

публикувано на 23.04.25 в 16:00
Проф. Михаил Неделчев

Проф. Михаил Неделчев представя "Литературният персонализъм"

За книгата "Литературният персонализъм" в "Артефир" разговаряме с нейния автор, литературния историк и критик проф. Михаил Неделчев. Изследването беше представено в столичния книжен център "Гринуич" от проф. Пламен Дойнов и проф. Калин Янакиев, като в ролята на модератор влезе писателят Захари Карабашлиев. Проф. Неделчев разказва, че е..

публикувано на 23.04.25 в 15:54