Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три детски книги далеч от клишето

Снимка: @GiuliettoSlonski

Какво да четат децата ни през лятото? А какво да им четем ние, ако още са твърде малки да четат сами? В „Артефир“ следим детската литература с подобаваща сериозност, защото именно тя отглежда бъдещите читатели. А когато попаднем на нетипични истории, шантави идеи или нови погледи към иначе важни текстове, искрено се радваме. В двете интервюта по-долу ви представяме три детски книги, които ще ви изненадат.
„Джулието си търси работа“ е дебютът в детската литература на българския политолог Юлия Роне. Джулието е огромен червен слон, който трябва да намери своето място под слънцето извън решетките на зоопарка. Докато търси реализация, той се сблъсква с куп абсурди, с отчаянието и дори със Системата. За Джулието и неговите премеждия разказва авторката Юлия Роне.


Литературният наблюдател на „Артефир“ Гергана Рачева представя новото заглавие в поредицата на италианската илюстраторка и авторка Барбара Кантини за симпатичното момиченце-зомби „Мортина и ваканцията на езерото Мистерия“, чаровно-страшно четиво за деца в училищна възраст.
„Представи си“ пък е двуезична илюстрована книга по текста на една от най-обичаните песни – „Imagine” на Джон Ленън, съвместно издание с международната организация за защита на човешките права „Амнести Интернешънъл“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53