Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ориент Експрес в България

БНР Новини
Ива Дойчинова и Магдалена Гигова (вдясно)
Снимка: Здравко Петров

В нашето време на шоубизнес и активен международен туризъм преминаването на суперлуксозния „Ориент Експрес“, пътуващ веднъж годишно от Париж до Истанбул през България, е събитие с не едно измерение. В деня, в който „Ориент Експрес“ ще премине от Русе до Варна, в студиото на „Нашият ден“ по програма „Христо Ботев“ на БНР журналистката Магдалена Гигова, водещ на предаването „Покана за пътуване“, разказва за миналото и настоящето на прочутия влак. Първият рейс е през 1883 г. и е предназначен за богаташи.

Откакто Агата Кристи обаче написва нашумелия си роман „Убийство в Ориент Експрес“, много хора започват да мечтаят да пътуват поне веднъж с него. Така той се превръща в туристическа атракция. Цената на билета струва 8 хиляди долара, като всяко купе има и собствена баня. Дрес кодът е строг, дънки не се допускат и на вечеря мъжете задължително са с папийонки, а жените в дълги рокли. Любопитна особеност е, че преди Втората световна война по време на прехода му през България влакът е каран от цар Борис III, който е бил изключителен машинист.

Повече подробности чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31