Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Лиу Шън: Оркестърът на Забранения град среща традицията с бъдещето

Снимка: БНР

„Музикантите от нашия оркестър се занимават най-вече с изследване на музиката и с това как тя се променя в съвремието ни. Интересуваме се как да срещнем традицията с бъдещето. От работата ни с композитори от цял свят установихме, че все пак китайската музика не е чак толкова трудна за възприемане и разбиране, защото чрез това изкуство говорим на един общ език“, сподели проф. Лиу Шън

Музикалният директор на КО „Забранения град“ проф. Лиу Шън и Невена ПраматароваКамерният оркестър на Забранения град (The Forbidden City Chamber Orchestra) към Китайската музикална консерватория гостува за трети път в България. Виртуозните музиканти изпълниха едни от най-известните произведения на оркестъра и композиции на съвременни автори с аранжимент в стила на традиционната китайска музика в зала „България“. Ценителите на музикалното изкуство се насладиха и на инструменталния цикъл „Среднощни песни и поеми“ на Георги Арнаудов, създаден от българския композитор в Китай. Творбата е изградена върху четири класически китайски поеми. Вдъхновена е също така и от китайския артистичен стил „сие и“ – нещо като звукова калиграфия, даваща предимство на спонтанността на линията, опитвайки се да създаде звуковите линии с едно движение. Произведението е създадено за ансамбъл от древни и традиционни китайски инструменти и е посветено на камерния оркестър на Забранения град  и на неговия диригент проф. Лиу Шън.

Оркестърът на Забранения град е един от най-влиятелните камерни състави, препоръчван от Министерство на културата и туризма на Китай. Създаден е през 2008 година от изтъкнати музиканти, преподаватели в Китайската музикална консерватория. Известната формация печели сърцата на публиката и много награди в почти всички европейски страни, Русия, САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Мексико, Куба, Израел. С многобройните си концерти оркестърът се превръща в пример за диалог между съвременната китайска музика и света, запазвайки елегантността и неповторимата грация на традиционната китайска музика.

Концертът на оркестъра на Забранения град в София е част от честванията на 70-годишнината от основаването на нов Китай и установяването на българо-китайските дипломатически отношения. Организатори са посолството на Китай и Китайският културен център у нас.

Музикантите от оркестъра „Забранения град“ представиха старинните инструменти на повече от 3000 години, на които изпълняват своята оригинална и автентична музика


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55