Езиците на северноамериканските индианци са близо 300, повечето принадлежат към 29 семейства, а 27 са неопределени или изолирани според някои класификации. Опитите за класифицирането им започват в първите десетилетия на 19-и век и търпят корекции и преразглеждания. Доста по-късно започва промяната в отношението на потомците на европейските завоеватели на Новия континент към културата на местното население.
За жалост „срещата“ между двата свята е фатална за индианските племена, много от които са унищожени, подложени на физическо изтребление и груба асимилация. Децата на „червенокожите“ са насилствено откъснати от семействата си и отведени в интернати, за да забравят всичко, което ги свързва с корените им. Много от тях умират, останалите изгубват връзката с традициите и езика си.
И днес обитателите на индианските резервати са сред най-бедните жители на Северна Америка, силно засегнати от наркомания, алкохолизъм и самоубийства. За радост в последните години интересът към културата на местното население на Канада се засилва, правят се опити да се запазят традициите и езиците на племената, предприемат се някои стъпки за „компенсиране“ на семействата, пострадали от геноцида.
Международната година на местните езици 2019, обявена от ЮНЕСКО, цели да стимулира изучаването, документирането и връщането към живот на застрашените от изчезване езици на коренното население. Като жест на признание към първите жители на Канада, през тази година една от главните улици в Монреал, носеща името на английския генерал Джефри Амхърст, известен с безогледното изтребване на индианците, включително и чрез „подаряването“ на заразени с „европейски“ болести одеяла, е преименувана с име, което на езика на мохоките означава „братство“, разказва Патрисия Кутюр от Канада, хонорувана преподавателка в СУ.
Едва ли раните, нанесени от нечуваната жестокост на европейските завоеватели, някога ще бъдат заличени. За жалост позорното начало на новите американски държави все още не се признава, масовото изтребване на огромен брой коренни жители и агресивното налагане на чужда култура променя невъзвратимо облика на „Америките“. Следите от някогашните обитатели обаче остават в наименованията на реки, планини, долини, области и градове, за да напомнят, че те са били дом на хора, принадлежали към древна култура. Дори името на Канада е наследено от езика на племето ирокези.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg