Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eзиците на коренните жители на Канада и Аляска

Снимка: Pexels

Езиците на северноамериканските индианци са близо 300, повечето принадлежат към 29 семейства, а 27 са неопределени или изолирани според някои класификации. Опитите за класифицирането им започват в първите десетилетия на 19-и век и търпят корекции и преразглеждания. Доста по-късно започва промяната в отношението на потомците на европейските завоеватели на Новия континент към културата на местното население. 

За жалост „срещата“ между двата свята е фатална за индианските племена, много от които са унищожени, подложени на физическо изтребление и груба асимилация. Децата на „червенокожите“ са насилствено откъснати от семействата си и отведени в интернати, за да забравят всичко, което ги свързва с корените им. Много от тях умират, останалите изгубват връзката с традициите и езика си. 

И днес обитателите на индианските резервати са сред най-бедните жители на Северна Америка, силно засегнати от наркомания, алкохолизъм и самоубийства. За радост в последните години интересът към културата на местното население на Канада се засилва, правят се опити да се запазят традициите и езиците на племената, предприемат се някои стъпки за „компенсиране“ на семействата, пострадали от геноцида.

Международната година на местните езици 2019, обявена от ЮНЕСКО, цели да стимулира изучаването, документирането и връщането към живот на застрашените от изчезване езици на коренното население. Като жест на признание към първите жители на Канада, през тази година една от главните улици в Монреал, носеща името на английския генерал Джефри Амхърст, известен с безогледното изтребване на индианците, включително и чрез „подаряването“ на заразени с „европейски“ болести одеяла, е преименувана с име, което на езика на мохоките означава „братство“, разказва Патрисия Кутюр от Канада, хонорувана преподавателка в СУ.

Едва ли раните, нанесени от нечуваната жестокост на европейските завоеватели, някога ще бъдат заличени. За жалост позорното начало на новите американски държави все още не се признава, масовото изтребване на огромен брой коренни жители и агресивното налагане на чужда култура променя невъзвратимо облика на „Америките“. Следите от някогашните обитатели обаче остават в наименованията на реки, планини, долини, области и градове, за да напомнят, че те са били дом на хора, принадлежали към древна култура. Дори името на Канада е наследено от езика на племето ирокези.



• 25 години „За думите“ – от фонда на предаването: думата „държава“ в българските говори

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15