Разчитането на професионалните кодове „работодател/мениждър-работещ/подчинен“ е част от психологията на бизнеса. Успешната дейност и организацията на човешките ресурси са немислими без психология, а успешните комуникации на работното място във вертикалните и хоризонтални структури определят в значителна степен състоянието, поведението и адекватния живот на личността. Мениджмънтът е част от поведенческите науки и пренебрегването на човешкия фактор на лидера и останалите води до срив в структурите, създавани и обитавани от тях.
Д-р Пламен Димитров: Ефективните лидери, които постигат резултати, които създават мощни устойчиви организации, са тези които умеят да привличат хората да взимат решения заедно с тях и да ги реализират, чувствайки се не по-малко лидери от този, който официално е поел тази отговорност.
Лидерството е споделена задача, функция на групите, на отношенията на хората. Средно около 60% от процесите в една организация зависят от стила, който определя ръководителя.
Христо Атанасов: В момента се работи в насока всичко да се автоматизира – чрез машини, роботи, когато е свързано със физическо производство, или чрез изкуствен интелект. Това означава, че в бъдеще всичко, което може ще се автоматизира. Стигаме до въпроса – какво ще правят хората. Отговора според мен е – хората трябва да създават, всички трябва да са мениджъри – тези роботи и изкуствени интелекти трябва някой да ги създава и обучава какво трябва да правят.
Приложима ли е за съвременния земен жител психологията на бизнеса, и има ли специфични кодове за България? Защо лидерството е мисия и отговорност и как можем да разпознаем добрия шеф? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл от психолога Пламен Димитров.
С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..
На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..
Има какво ли не в живота на настоящите тийнейджъри и очевидно явлението sadfishing е едно от тях. Но какво е това и защо трябва да ни интересува? Социалните медии са неразделна част от живота на тийнейджърите. Но там разграничаването на истинското от фалшивото е много трудно…Все по-трудно. Сред тенденциите, които предизвикват..
За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев . Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg