Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

РИМ „Стою Шишков“ – за традициите и красотата на Родопите

Валентина Василева в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

Всеки музей се отличава със своята индивидуалност. Дори когато предметите и колекциите на пръв поглед си приличат, винаги се намира по някой артефакт, който е уникален…

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян, най-големият в Средните Родопи, грижливо опазва традициите и веществените доказателства за съществуването на богата култура, развивана от хилядолетия по тези места.

Идеята за създаването на музея е на Стою Шишков – изследовател на Родопската област, учител, музеен деец и общественик. В деня на своята 70-годишнина – 26 май 1935 г. – той обявява идеята си за основаване на музей в неговото родно село Устово и прави лично дарение в размер на 50 хил. златни лева, за осъществяване на тази идея. И както е описано в архивите, целта е „…съграждане салон, в който да се уреди Среднородопският и тракийски етнографски музей”. Две години по-късно, на 8 май 1937 г., със заповед на Министъра на народното просвещение, е утвърден и правилник на Етнографския музей в с. Устово.

След редица промени в неговата дейност и развитие от 2002 г. Историческият музей в Смолян официално носи името на своя основател Стою Шишков, а от 2006 г. е Регионален музей на територията на Смолянска област.

Сред неговите богатства се намира и един свещен амулет – каменна фигурка на египетски бръмбар скарабей – за който се твърди, че е създаден преди около 4 хиляди години. За колекциите на музея и за новите перспективи в студиото разказва Валентина Василева, директор на РИМ „Стою Шишков“ – Смолян.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Попов, Михаела Колева, Николета Атанасова и Михаил Петров (от ляво надясно)

Връчиха наградите "Златен будилник" 2024 на програма "Христо Ботев"

В Деня на народните будители журналистите от националната програма за култура и образование "Христо Ботев" на БНР раздадоха своите Златни будилници.  Програмата избира 1 ноември за свой празник през 2002 г. и тази традиция продължава през годините.  Оттогава съществува и наградата "Златен будилник", а нейните носители получават отличия за будителски..

публикувано на 03.11.24 в 08:10

Програма "Христо Ботев" празнува културата в реално време

На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..

публикувано на 01.11.24 в 16:55
Германски полицаи откриха във Волуяк крадени германски авточасти за 8 милиона евро

Актуални и паметливи

В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..

публикувано на 01.11.24 в 15:53

Националната литературна награда "Йордан Радичков" се връчва днес

В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков.   Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..

публикувано на 01.11.24 в 15:42

Сърцето пътува

На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..

обновено на 01.11.24 в 15:41