Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Телефон 116 111 – „Един глас, един номер“

„Един глас, един номер“ е мотото, под което глобалната мрежа на телефонните линии за деца Child Helpline International обединява 178 организации, работещи за защита правата на децата.

Част от тази мрежа е и фондация „Асоциация Анимус“, която администрира нашата националната телефонна линия 116 111. Само преди седмица линията навърши 10 години.

Всеки, който има желание и нужда, независимо дали е дете или родител, може да се обади на телефон 116 111. Това е единен номер в цяла Европа за телефонни линии за консултиране на деца и функционира денонощно.

Разговорът с консултантите на Националната телефонна линия е безплатен. Може да се позвъни от стационарен или мобилен телефон, да се изпрати e-mail или да се зададе въпрос на електронната страница.

„За изминалите 10 години са се обадили 783 277, от които 134 594 са били директните консултации с децата. Тинейджърите споделят взаимоотношения с влюбвания, различни семейни проблеми, споделят малки момичета от ромски произход, които ги женят на много малка възраст, споделят децата от институции. Линията е необходима на децата, но и на голям брой родители, които не знаят как да постъпят с детето. От началото на годината има 5700 консултации с деца и 1000 – с родители“, заяви Надежда Стойчева.

Стойчева разказа и за случаи на тежко домашно насилие над деца, на сексуално насилие, на неглижиране, на деца, които са въвлечени в злоупотреба, за да могат отделите за закрила на детето да отидат по места и да проверят случаи, за да бъдат спасявани деца: 

"Всяка пета минута в света умира дете вследствие на насилие!", заяви Надежда Стойчева и апелира:

"Имаме нужда от подкрепата на обществото, защото и без това е трудно да се работи с жертви на насилие. Имаме необходимост държавата и обществото да защитят жертвите, а не да защитават онези, които крещят силно неверни неща, за да остане същото положение."

За работата, за децата, получили помощ, за специалистите, оказали тази помощ, и за трудностите и проблемите в работата на Асоциацията, разказа нейната директорка Надежда Стойчева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20