Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученическото „хулиганство“ в интернет е сигнал за възрастните

БНР Новини
Снимка: Pxhere

Темата за тормоза чрез интернет платформите започва да ни интересува най-вече когато ние или наши близки се окажем в ролята на потърпевши и разберем, че никой не е застрахован. Когато това се случи, става ясно колко всъщност сме неподготвени да реагираме. 

Шестокласници от софийско училище публикуват карикатурни снимки на учители, създават фалшиви профили. В училището се разчува за случая, единият клас „натопява“ другия, директорът се опитва да „респектира“ учениците със заплаха за съд, засегнатите учители са огорчени до сълзи и в незнанието как да постъпят започват собствено „разследване“, спешно се призовават родители, те пък трябва да отговарят за деяние, което не е ясно кой е извършил… 

Всички са изненадани, включително и децата, повечето от които не са подозирали какъв ефект може да има шегата им. 

Според Антоанета Василева от Асоциация „Родители“, експерт към Центъра за безопасен интернет, подобни случаи са знак за натрупано напрежение в системата, която третира учениците като слушатели и „подчинени“ на авторитети и правила, а не като личности. 

Към това се добавя ранното съзряване и безспорната преднина на днешните деца в света на компютрите. Впрочем в ситуацията има и нещо положително. Тя може да бъде повод за откровен и сериозен, а не „наказателен“ разговор с учениците за последствията от подобни действия, разговор, в който компетентността на училищния психолог (ако има такъв) би била много полезна, разговор в семейството и класа, който да помогне на младите да осъзнаят отговорността за собствените си действия. 

И още нещо, ако говорите с децата като с пълноправни същества, може да се окаже, че засегнатите учители нямат нищо общо с техния гняв и протест. Парадокс? Чуйте записа. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35