Каква е моментната снимка на страната на базата на неокончателните резултати от гласуването на местни избори 2019? Темата на "Нашият ден" коментират различни експерти: в първата част с водеща Мария Мира Христова гостуват политологът Милен Любенов и икономистът доц. Григор Сарийски. А във втората – със социолога Живко Георгиев и политолога Страхил Делийски разговаря Александър Райчев.
В обобщен вид може да се каже, че ГЕРБ запазват преднината си, макар че не повтарят резултатите си отпреди 4 години.
БСП не съумяват да заемат опразнените места и дистанцията между двете партии се запазва. „Демократична България“ показа добър резултат. Успехът на Борис Бонев, независим кандидат от сдружението „Спаси София“, е изненада.
„Не бива да търсим генерални тенденции в местните избори – предупреждава Милен Любенов – тъй като става въпрос за децентрализирани, много специфични кампании, става дума за 260 общини и когато търсим общата картина, говорим най-вече за областните градове."
Доц. Сарийски уместно цитира разказа „Синекур“ на Чудомир, за да опише метафорично картината на България в деня след местния вот. И заключи, че „Смяната на едно политическо управление с друго, няма да доведе до промяна в жизнения и икономическия статус на хората по места. А това няма как да стане заради централизирано разпределение на финансите, което лишава общините от възможност за самостоятелно управление на общините.“
Иначе казано, "ако местната власт „не се погажда“ с централната власт, няма как да управлява – това е икономическата рамка, която показва какво може да промени местната власт."
"Процесът на орязване на финансирането на общините е започнало отдавна, още през 2003-та, и ако сега върнете самостоятелността на общините, то е като човек, комуто сте му източвали кръвта 10 години и сега го пускате да се състезава на свободни начала – обясни доц. Сарийски. – Преди да го направите, би трябвало да го компенсирате за това, че сте му източвали кръвта. Има общини, които трябва да се поставят на командно дишане, да се заведе бизнес там, да бъдат регулирани, да се оправи инфраструктурата и едва тогава да бъдат оставени на самостоятелно финансиране“ – допълни доц. Сарийски.
Колкото до предстоящия балотаж – „Средата е труднопредвидима и гласуването е резултат на невидима политическа логика, а не на видима“ – коментира Страхил Делийски.
„Ако на местни избори дилемата е статукво срещу множество алтернативи, на балотажа е чисто противопоставяне" – каза Живко Георгиев.
„Надявахме се да видим еманципиране на политическото поле, но за съжаление това не се вижда, с целия риск на обобщението. – каза Страхил Делийски и добави: – Липсва автентичен партиен живот по места. Ние говорим за големите партии като за носители на определена подкрепа, но когато я отнесем по места – местните структури са доминирани от съвсем различен тип логика. Излиза, че имаме национални партии, но те са функция на онези гласове, за които си говорим долу в ниското и това минира смисления демократичен интерес, тъй като тези интереси по места са в конфликт с националната позиция на определената партии и тук се крие една от ключовите причини за срива на доверието в големите партии и търсенето на нова различна оферта.“
Политическият модел, който имаме, не удовлетворява хората – каза Живко Георгиев във връзка и с ниската избирателна активност, коментирайки срастването на политическия и бизнес елит, нарастващата роля на големите пари в политиката и негативните системи за селекция вътре в партиите, който той определи като „антиподбор“, колкото пó не става някой кандидат според гражданите, толкова по-нагоре отива."
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg