Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсва автентичен партиен живот по места

Местни избори 2019: Срив на доверието в големите партии

Ако местната власт „не се погажда“ с централната власт, няма как да управлява

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Каква е моментната снимка на страната на базата на неокончателните резултати от гласуването на местни избори 2019? Темата на "Нашият ден" коментират различни експерти: в първата част с водеща Мария Мира Христова гостуват политологът Милен Любенов и икономистът доц. Григор Сарийски. А във втората – със социолога Живко Георгиев и политолога Страхил Делийски разговаря Александър Райчев.

В обобщен вид може да се каже, че ГЕРБ запазват преднината си, макар че не повтарят резултатите си отпреди 4 години.

БСП не съумяват да заемат опразнените места и дистанцията между двете партии се запазва. „Демократична България“ показа добър резултат. Успехът на Борис Бонев, независим кандидат от сдружението „Спаси София“, е изненада.

Милен Любенов, Мария Мира Христова и Григор СарийскиНе бива да търсим генерални тенденции в местните избори – предупреждава Милен Любенов – тъй като става въпрос за децентрализирани, много специфични кампании, става дума за 260 общини и когато търсим общата картина, говорим най-вече за областните градове."

Доц. Сарийски уместно цитира разказа „Синекур“ на Чудомир, за да опише метафорично картината на България в деня след местния вот. И заключи, че „Смяната на едно политическо управление с друго, няма да доведе до промяна в жизнения и икономическия статус на хората по места. А това няма как да стане заради централизирано разпределение на финансите, което лишава общините от възможност за самостоятелно управление на общините.“

Иначе казано, "ако местната власт „не се погажда“ с централната власт, няма как да управлява – това е икономическата рамка, която показва какво може да промени местната власт."

"Процесът на орязване на финансирането на общините е започнало отдавна, още през 2003-та, и ако сега върнете самостоятелността на общините, то е като човек, комуто сте му източвали кръвта 10 години и сега го пускате да се състезава на свободни начала – обясни доц. Сарийски. – Преди да го направите, би трябвало да го компенсирате за това, че сте му източвали кръвта. Има общини, които трябва да се поставят на командно дишане, да се заведе бизнес там, да бъдат регулирани, да се оправи инфраструктурата и едва тогава да бъдат оставени на самостоятелно финансиране“ – допълни доц. Сарийски.

Колкото до предстоящия балотаж – „Средата е труднопредвидима и гласуването е резултат на невидима политическа логика, а не на видима“ – коментира Страхил Делийски.

„Ако на местни избори дилемата е статукво срещу множество алтернативи, на балотажа е чисто противопоставяне" – каза Живко Георгиев.

Живко Георгиев, Страхил Делйиски и Александър Райчев„Надявахме се да видим еманципиране на политическото поле, но за съжаление това не се вижда, с целия риск на обобщението. – каза Страхил Делийски и добави: – Липсва автентичен партиен живот по места. Ние говорим за големите партии като за носители на определена подкрепа, но когато я отнесем по места – местните структури са доминирани от съвсем различен тип логика. Излиза, че имаме национални партии, но те са функция на онези гласове, за които си говорим долу в ниското и това минира смисления демократичен интерес, тъй като тези интереси по места са в конфликт с националната позиция на определената партии и тук се крие една от ключовите причини за срива на доверието в големите партии и търсенето на нова различна оферта.“

Политическият модел, който имаме, не удовлетворява хората – каза Живко Георгиев във връзка и с ниската избирателна активност, коментирайки срастването на политическия и бизнес елит, нарастващата роля на големите пари в политиката и негативните системи за селекция вътре в партиите, който той определи като „антиподбор“, колкото пó не става някой кандидат според гражданите, толкова по-нагоре отива."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12