Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една нация дърпа напред не само с големите си личности, а и заради хилядите безименни

Проф. Иван Илчев за втория том на "Розата на Балканите"

Българската история има тайна и явна, митологична и академична страна. Защо се получава така и защо специалистите по история не си позволяват да разказват историята като приказка.

Проф. Иван Илчев, дългогодишен ректор на СУ "Св. Кл. Охридски", д-р на историческите науки, член-кореспондент на БАН, гостува в "Артефир" на програма "Христо Ботев" и представи втория том от своята книга "Розата на Балканите" с надежда, че изданието ще породи повече въпроси, отколкото отговори.

Кои са народните будители 

"Една нация дърпа напред не само с големите си личности, а и от хиляди, останали безименни в историята, които честно са положили своите усилия не за по-голяма заплата или за парче земя, а да направят нещо за другите, работили са в местното читалище например... Това са хората, които реално дърпат един народ напред."

Кратка българска история за любопитни читатели

"Всъщност томовете са големи, но за една такава дълга история всъщност не е толкова пространна. Опитал съм се да дам една обща картина на миналото на България – така както аз го виждам и го разбирам. Разликата е в това, че повечето истории на България са писани от колективи, от хора, които са специалисти в дадени проблеми. Ясно ми е, че за всеки от тези проблеми, които съм засегнал, има специалисти, много по-знаещи от мен. Както в поантилизма, трябва да бъдеш на разстояние, за да видиш образа. Това съм опитал да направя – да застана на разстояние, за да видя цялостния образ."

Всяко нещо може да бъде обект на историческата наука

"Винаги съм писал с удоволствие, винаги съм се опитвал да пиша не смъртоносно професионално, а съм се опитал да напиша онова, което за мен е интересно, да бъде интересно и за читателите."

История на българите или история на българските земи

"Има една такава тенденция при историците да разглеждаме историята на българските земи като своего рода торта. Взимаш ножа и режеш надолу и отрязваш парчето, в което са българските земи. Без да съзнаваш, че когато режеш надолу, режеш култури, взаимодействия, явления, които не са постоянни във времето, а пулсират от една в друга територия. Така че е изключително трудно да се каже кои са българските земи. 

Преувеличено легендарно-митологично разбиране на Балканската история 

"Тя в никакъв случай не е по-кръстопътна от историята на много други земи, дори в Европа. Особено сравнена с историята на Белгия и Холандия..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Чавдар Ценов

Чавдар Ценов с премиера на нов роман

В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..

публикувано на 23.01.25 в 15:45

Национален културен компас – 23 януари

В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте: 

публикувано на 23.01.25 в 13:23

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..

публикувано на 23.01.25 в 11:53

Националният исторически музей представя над 1400 находки от 2024 година

Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..

публикувано на 23.01.25 в 10:42

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03