Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диабетът – тихият убиец

"Спасете семейството" е мотото на тазгодишното отбелязване на 14 ноември – Световния ден за борба с диабета

БНР Новини
Снимка: Pixabay

Захарният диабет е едно от най-разпространенитe социално значими заболявания. По данни на Международната диабетна федерация с тази диагноза живеят над 387 млн. души, т.е. всеки 12-и човек по-света е с диабет, като близо половината от тях не знаят за заболяването си. Затова диабетът се нарича "тихият убиец". Най-често диабетът се открива случайно по повод късните проявления на болестта.

В навечерието на Световния ден за борба с диабета в предаването "За здравето" гостува проф. Цветалина Танкова. Тя изяснява, че за диабета от тип 1 доскоро се смята, че е "младежки диабет", но сега е ясно, че може да възникне във всяка възраст. Големият проблем обаче, причината да се говори за епидемия, е диабетът тип 2 – той е един от големите бичове на съвременната цивилизация, тъй като е в корелация с начина на живот, храненето, застояването и липсата на физическа активност.

проф. Цветалина ТанковаКакво представлява старческият диабет и защо се нарича така?

"Названието беше нещо като оправдание, едва ли не нещо естествено с настъпването на възрастта – казва проф. Танкова. – Но тип 2 може да засегне и деца – най-често с наднормено тегло, заседнал начин на живот и пр."

Благодарение на съвременната медицина от смъртоносно заболяване, диабетът се превърна в състояние, с което може да се живее. Проблемът идва с това, че всеки втори човек с диабет у нас няма добър контрол.

Според д-р Танкова причината е, че обучението на хората не е на ниво.

"Човекът с диабет до края на живота си трябва да знае какво да прави и как да се грижи всекидневно за себе си. Обучението е един от основните елементи на лечението. 

България беше много напред – каза още тя. – Бяхме пионери в обучението – от 1997 до 2000 г. имаше 56 работещи центъра за обучение на хора с диабет.

Оказва се, че с годините лекарите стигат до един комплексен подход, при който се контролират не само нивата на захарта, но и цялостното състояние на пациента. 

Вече има медикаменти, които помагат на хората с диабет да живеят не само пълноценен, но и дълъг живот" – завършва д-р Танкова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Ангелова

Еврика! Успешни българи: Даниела Ангелова

"Връзката между минало, настояще и бъдеще трябва да се пази " , казва Даниела Ангелова, студентка от Аграрния университет - Пловдив. Тя е млад човек, който обяснява, че в момента има тенденция хората да се завръщат към корените си. За нея обаче това никога не е седяло под въпрос, защото тя винаги е знаела, че иска да се занимава със земеделие...

публикувано на 26.08.24 в 17:00

Високите атмосферни и водни температури променят живота в Черно море

"Наистина температурите, които наблюдаваме, както на атмосферата, така и на водата, са екстремални през последните години и близки до тропичните. Не е нормално, като проследим през последните години, че организмите са се адаптирали при други условия, това е един вид стрес, който предизвиква физиологични смущения и нерядко смърт при организми,..

публикувано на 26.08.24 в 15:35

Във Варна ще се проведе четвъртото за страната ни издание на "Игра за световен мир"

Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с..

публикувано на 25.08.24 в 09:30
Регионален исторически музей - Плевен

Културно-историческото наследство формира идентичността на един народ

"Нашето разбиране е, че културно-историческото наследство е много повече отколкото наука, култура, изкуство, държавно управление и т.н., тъй като всички те могат да се надграждат, усъвършенстват и развиват, докато културно-историческото наследство е овеществена историческа памет, която има своето хронологическо време. За един народ и една..

публикувано на 25.08.24 в 08:15

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира.  В началото е отдел "Геология", който..

публикувано на 22.08.24 в 14:10