Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой източи язовир „Студена“

Местните избори се оказаха пагубни за Перник, тъй като само отлагаха решението на кризата, която остави града без вода

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Как се стигна до бедствената ситуация с водния режим в Перник? Защо сигналите за приближаваща криза са били пренебрегвани и ако сегашната власт е знаела това, защо в цялата предизборна кампания не го повдигна – тези тревожни въпроси зададе в „Нашият ден“ Ива Дойчинова на новоизбрания зам.-кмет на града Мирослав Стоицев.

Стоицев нямаше отговор на въпроса защо сигналите са били пренебрегнати, а причините за водния режим са много и кризата не е само в премълчаването преди местните избори. 

Месеци наред оттокът от "Студена" е надвишавал многократно притока и въпреки това до началото на ноември водоподаването за промишлеността не е било спряно. Многобройните и зачестяващи аварии, амортизираната водопреносна мрежа и загубите, достигащи до 60-65%, имат своя дял в създалата се ситуация.

Стоицев не даде убедителен отговор и на въпроса защо язовирът е захранвал "Стомана" Перник и едва след обявяването на водния режим подаването е спряно.

Стана ясно че, годината не е била по-суха от предишните, така че този път не можем да обвиняваме природата.

Как новата управа смята да се справи с кризата, за която не е подготвена?

"Тук думата трябва да имат ВиК специалистите – посочи Стоицев. Което отваря нови въпроси, например защо беше уволнен управителят на ВиК дружеството Иван Витанов, който е подавал сигнали за надвисналата опасност още от пролетта?

Витанов все още не е уволнен, той е на работа и продължава да взима решения – от една страна, каза зам.-кметът и добави, че оставката му би била стъпка в правилната посока.“ 

Ива Дойчинова и Атанас Паскалев

Тук се намеси и гостът в студиото Атанас Паскалев, инженер и член на УС на Асоциацията по водите, изтъквайки че:

Нови уволнения във ВиК само ще задълбочат кризата, тъй като там са специалистите, които трябва да посочат вариантите за действие.“

От позицията на експерт Паскалев говори за необходимостта от системно решаване на проблема, за създаването на „водни субсидии“ и за умното управление на водния ресурс. Чуйте целия разговор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53