Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой източи язовир „Студена“

Местните избори се оказаха пагубни за Перник, тъй като само отлагаха решението на кризата, която остави града без вода

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Как се стигна до бедствената ситуация с водния режим в Перник? Защо сигналите за приближаваща криза са били пренебрегвани и ако сегашната власт е знаела това, защо в цялата предизборна кампания не го повдигна – тези тревожни въпроси зададе в „Нашият ден“ Ива Дойчинова на новоизбрания зам.-кмет на града Мирослав Стоицев.

Стоицев нямаше отговор на въпроса защо сигналите са били пренебрегнати, а причините за водния режим са много и кризата не е само в премълчаването преди местните избори. 

Месеци наред оттокът от "Студена" е надвишавал многократно притока и въпреки това до началото на ноември водоподаването за промишлеността не е било спряно. Многобройните и зачестяващи аварии, амортизираната водопреносна мрежа и загубите, достигащи до 60-65%, имат своя дял в създалата се ситуация.

Стоицев не даде убедителен отговор и на въпроса защо язовирът е захранвал "Стомана" Перник и едва след обявяването на водния режим подаването е спряно.

Стана ясно че, годината не е била по-суха от предишните, така че този път не можем да обвиняваме природата.

Как новата управа смята да се справи с кризата, за която не е подготвена?

"Тук думата трябва да имат ВиК специалистите – посочи Стоицев. Което отваря нови въпроси, например защо беше уволнен управителят на ВиК дружеството Иван Витанов, който е подавал сигнали за надвисналата опасност още от пролетта?

Витанов все още не е уволнен, той е на работа и продължава да взима решения – от една страна, каза зам.-кметът и добави, че оставката му би била стъпка в правилната посока.“ 

Ива Дойчинова и Атанас Паскалев

Тук се намеси и гостът в студиото Атанас Паскалев, инженер и член на УС на Асоциацията по водите, изтъквайки че:

Нови уволнения във ВиК само ще задълбочат кризата, тъй като там са специалистите, които трябва да посочат вариантите за действие.“

От позицията на експерт Паскалев говори за необходимостта от системно решаване на проблема, за създаването на „водни субсидии“ и за умното управление на водния ресурс. Чуйте целия разговор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28