Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благородството да даряваш

Нели и Робърт Гипсън – най-големите дарители в образованието у нас

4
Нели и Робърт Гипсън, едни от най-големите дарители в областта на образованието у нас, получиха специалното отличие на Българския дарителски форум в категория „Личност, допринесла за развитие на дарителството в България“
Снимка: www.dfbulgaria.org

Нели и Робърт Гипсън, едни от най-големите дарители в областта на образованието у нас, получиха специалното отличие на Българския дарителски форум в категория „Личност, допринесла за развитие на дарителството в България“. От 15 години те отпускат стипендии на български студенти, които имат нужда от социална подкрепа. Помогнали са на 1200 млади българи. Отличието е израз на огромната признателност на дарителската общност в България за приноса на семейство Гипсън за реализацията на множество благородни каузи в нашата страна. То е благодарност за тяхната щедрост в образованието, културата и съхраняването на българската памет.

“Тяхната история е блестящ пример за „заразната“ сила на доброто и за това, че силата на дарителството помита всякакви граници", каза президентът Румен Радев при връчването на наградата. 

Нели и Робърт Гипсън гостуваха на "Нашият ден" и разказаха за удовлетворението от дарителството.

Всяка година (от 2004 година насам) семейство Гипсън отпуска стипендии за български студенти с материални затруднения. През последните 15 години 1200 студенти са получили финансова помощ на обща стойност 2 милиона лева. Те подкрепят и българското училище "Христо Ботев" в Ню Йорк. Дарителското семейство подпомага и други каузи – с техни средства е закупено оборудване за Националния исторически музей, за Националния археологически институт с музей, подпомогнали са библиотеката "Гео Милев" в Монтана. Дават своя принос и за реставрацията на манастира "Св. св. Петър и Павел" в Лясковец, както и за реставрацията на иконите и иконостаса във храм "Вси светии" в Тетевен. Подпомагат и фотографски изложби, организирани от известния фотограф Иво Хаджимишев.

Михаил Тачев, изпълнителен директор на фондация „Св. Св. Кирил и Методи“, за съвместната работата с Нели и Робърт Гибсън




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янкулов

Лица на висши държавни длъжности не би следвало да завеждат "дела шамари" срещу журналисти

Поредното "дело шамар" (SLAPP)* срещу журналисти – защо точно сега външният министър Калин Стоянов заведе граждански иск за клевета на стойност 65 000 лева срещу журналистите от BIRD.bg Атанас Чобанов  и Димитър Стоянов , по какво си приличат " делата шамари" със заплахите срещу магистрати и защо има постоянен двоен стандарт в прокуратурата  –..

публикувано на 20.04.24 в 08:45
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21