В България едва 10% от хората с увреждания работят, заяви на пресконференция в БТА по случай Международния ден на хората с увреждания Елка Тодорова, председател на Управителния съвет на Националната федерация на работодателите на хората с увреждания. В Западна Европа този процент е – 30, което е един от показателите за по-добрата интеграция на тези хора в обществото.
В България през последните една-две години се предприеха, включително и под натиска на гражданското общество, редица важни законови промени за подобряване на социалното включване на тези хора в българското общество, най-важната от които е новият Закон за хората с увреждания. Член 38 в този закон третира възможностите на така наречената „социална икономика” да създава условия за по-широко, подпомагано и насърчавано от държавата, наемане на работа на хора с увреждания. Разбира се, става въпрос за работа, съобразена с техните възможности и работни места адаптирани за тази цел със средства от страна на държавата. Само в тазгодишния бюджет за тази цел са предвидени 4 милиона лева, като досега са усвоени едва 0,5 млн. Сега на ход са българският бизнес, държавната администрация и самите хора с увреждания с техните усилия да приложат закона на практика.
Да подпомогне тези усилия на държавата и обществото си поставя за цел създаденият неотдавна сайт Работоспособни.бг. Това е независима кариерна платформа, създаваща комуникационна среда в подкрепа на специфичния пазар на труда, обхващащ хората с увреждания в трудоспособна възраст и нарастващия брой социално отговорни работодатели.
По повод Международния ден на хората с увреждания Министерството на труда и социалната политика връчи своите Годишни национални награди за социални иновации 2019. Втора награда в категория „Социални иновации, свързани с предоставяне на социални продукти и услуги“, получи екипът на платформата Работоспособни.БГ.
Пламен Проданов и Христина Бързанова, които работят в сайта, гостуваха в предаването „Познати и непознати“, където разказаха за целите, които си поставят и своята работа. Освен тях в разговора взеха участие Елка Тодорова – председател на Националната федерация на работодателите на хора с увреждания, Силви Таниелян, специалист човешки ресурси във фирма, която наема и в която работят хора с увреждания, и която използва платформата, и доц. д-р Стоян Ставру от БАН.
Те разказаха как мрежата в полза на хора със специфични потребности и възможности при търсене на работа „Работоспособни.БГ“ може значително да промени живота на хората с увреждания и да подпомогне желанието на българското на общество за тяхната по-добра социализация.
Какво още казаха събеседниците в студиото, можете да чуете в звуковите файлове
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..
В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg