На 3 декември 1940 година над 300 евреи тръгват към Обетованата земя от Варна с кораба „Салвадор“. При потеглянето си той е без двигател, няма достатъчно спасителни жилетки, а спасителните лодки са неизползваеми, освен това липсва и каквато и да е била навигационна система. Корабът е издърпан донякъде с влекачи и е оставен да пътува по течението.
Няколко дни по-късно, „Салвадор“ стига до Турция. Но там вече са осведомени за отказа на Британското правителство да издаде визи на окупирана Европа. Корабът е задържан в Истанбул до 11 декември, когато е изведен от влекачи на 5 километра от пристанището в Мраморно море. На 12 декември се разразява буря, в която попадат три злощастни кораба. „Салвадор” се блъска в подводни скали, разцепва се на две и потъва. От удавяне и измръзване умират около 200 души, от които 70 деца. Оцеляват 123, от тях половината са български граждани и биват върнати в България. На останалите оцелели им е позволено да се качат на друг бежански кораб, „Дариен II“, който стига Хайфа на 19 март 1941. Трагедията не е подмината от българската преса. Във в. „Зора“ излиза следната статия:
„Страшна трагедия в Мраморно море. 200 пътници евреи се удавили. Цариград 13 декември“
Възпоменателна церемония се проведе в Йерусалим в памет на жертвите на кораба „Салвадор“. На нея присъства и Н. Пр. Румяна Бъчварова, посланик на България в държавата Израел.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg