"Бухница" се нарича първата българска книжарница, отворена във Виена. С една от създателките ѝ, Елица Николова, ви среща Ирина Вълчанова в рубриката "Срещи в скайпа".
Елица и съпругът ѝ Анастас решават, че във Виена има нужда точно от българска книжарница. Самата Елица шеговито определя идеята като егоистична: до този момент, за да се сдобият с българската литература, тя и съпругът ѝ, с когото живеят в града от близо две години и половина, прибягвали до това да си я поръчват по приятели или да се запасяват с книги, всеки път когато се приберат в България. Накрая обаче решават, за да си спестят това неудобство, сами да направят българска книжарница в града, в който живеят. Оказва се, че те не са единствените българи във Виена, които имат нужда от лесен достъп до българска литература.
Разберете откъде идва името на книжарницата, каква е връзката ѝ с българското вино и как е бил осъществен проектът, както и повече за работата на Елица Николова в първото българско училище във Виена.
„С“ като свободата и „С“ като стереотип. Какви са границите на свободата, за вътрешната и външната свобода, за свободата от гледна точка на правото, философията и психологията. Какви са допирните точки в разбирането ни за нея и къде са противоречията ни? Свобода (лат. libertas ) е способността на съзнанието да мисли и действа в съответствие с волята..
Книговище.бг, платформата за насърчаване на детското четене и функционалната грамотност сред децата, започва изграждането на първата по рода си в България сериозна медия за деца от 7 до 14-годишна възраст. В нея, на език ясен и достъпен, ще се пише по всякакви важни теми, отнасящи се до съвременния свят, както и за събития, които се случват в България и..
Поведението на политиците, какво ни внушават и какво вижда, чува и разбира обикновеният зрител и слушател? Какво ни показа инаугурацията на Байдън – политическо обръщение към нацията и света, придружено от емоционална подкрепа на артистите – послание за обединение, цялост, сила и сигурност. Кои са белезите, от които зависи посланието на една реч,..
Очите са дадени на човека от неговия Създател не само за да гледа, но и да вижда. Колко често сме се замисляли, като гледаме някого, че той е Божи образ и подобие? Колко често в природните богатства и красоти, които ни заобикалят, сме видели ръката на Създателя? Благата, които притежаваме, не използваме ли предимно за задоволяване на човешките си..
Какво е бъдещето на достъпа с въжени линии до Витоша? Какво се предвижда, какво може да бъде променено и с какво може да бъде улеснен достъпът до планината? За съжаление ангажименти на главния архитект на Столична община не му позволиха да участва в разговора в предаването "Нашият ден". Добре е, а може би е задължително да има гледната точка на местната..
В Националното радио сте. Минали сте през централния вход, продължили сте по т.нар. "топла връзка", която свързва новата със старата сграда и която може да..
Почитатели от цял свят на философа, поет и суфи-мистик Джелал ал дин Руми се събират в турския град Коня всяка година през декември да празнуват смъртта му...
Поведението на политиците, какво ни внушават и какво вижда, чува и разбира обикновеният зрител и слушател? Какво ни показа инаугурацията на Байдън –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg