Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Бонев: Нямаме нужда от повече коли, имаме нужда от мобилност

Няма как да създадем алтернатива на автомобилите без добре изграден, редовен и бърз градски транспорт

БНР Новини
Ива Дойчинова и Борис Бонев
Снимка: Здравко Петров

Копенхаген, Виена, Париж, Берлин - накъдето и да се обърнем за добри примери в решаването на проблема с градската мобилност, виждаме последователно приложени мерки за намаляване на използването на личен автомобил. Успешната градска политика предполага движението из града да става с градски транспорт или алтернативни форми на придвижване.

Изграждането на удобна система на обществен транспорт би спомогнала и за решаването на проблема с мръсния въздух в София. През зимата основен замърсител е отоплението на твърдо гориво, само че колите се движат целогодишно, така че няма как да ги пренебрегнем като фактор.

Бонев намира за правилно решението на общината големите автомобили да плащат по-висок данък, въпреки, че е гласувал "въздържал се". Проблемът идва оттам, че решението е лошо комуникирано: взето е бързо и без предупреждение, а и не е ясно къде ще отидат парите, които ще се вземат под формата на повишен данък.

Предстои и завършване на някои покрили се с печална слава ремонти и започването на нови. Как да избегнем и този път обновените пространства да погълнат милиони, а да се превърнат в мъртви зони и паркинг?


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08