Празниците са чудесен повод да опознаваме другия и неговата култура. По тази причина на Василица, ромската Нова година, център "Амалипе" организира кампанията „Да възстановим мостовете между нас“ в София.
Деян Колев от организацията разказа за кампанията, в която се включват над 300 ученици от 37 училища от цялата страна. Те идват в София на 14-и януари, за да покажат богатството на ромската култура и нейната връзка с културата на етническите българи и другите етноси в нашата обща родина. За тях вратите си ще отворят основните национални институции и дипломатически мисии.
Деян Колев от "Амалипе", както и гостите в студиото – актрисата Наталия Цекова и бившият председател на Комисията за защита от дискриминация Кемал Еюп – бяха единодушни, че представата за ромите като за хора, които нехаят за образованието на децата си, не е вярна.
Ромските семейства, като всички родители, искат най-доброто за децата си и повечето от тях знаят, че пътят към него минава през образованието. Тук грехове има обществото ни – тъй като децата, посещаващи т.нар. "десегрегирани училища", се натъкват на проблеми, неприемане и омраза.
Успешните примери на роми, които са се реализирали добре, не са никак малко, друг е въпросът дали искаме да ги видим, защото предразсъдъците са нещо удобно – свеждащо сложни проблеми до прости решения.
Но е добре да се замислим кой ни насъсква едни срещу други, използвайки език на омразата и превръщайки едни хора в изкупителна жертва за всички проблеми на обществото.
Макар и бавна, промяната на стереотипите е възможна, а празникът е добър повод да се вгледаме в общите неща и онова, което ни свързва.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg