Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гуанджоу в Китай – град от бъдещето. Пътеводител из „вкусните“ градчета на Пулия

Д-р Милен Врабевски: С Intelligent Music Project имаме фенове и в Бразилия

БНР Новини
12
Изложба на Салвадор Дали в Матера
Снимка: Ралица Филипова

Българска група предприема европейско турне със световни изпълнители! Не, това не е измамен блян, а жива истина. След месец Врабевски Super Band ще премине като рок тайфун през Варна, Пловдив и София, за да продължи към Амстердам и Кьолн. А на сцената с Intelligent music project редом до Рони Ромеро от Рейнбоу, Ричард Гризман от Ривър хънтс и Саймън Филипс от Тото ще забиват Стунджи, Иво Стефанов, Ивайло Звездомиров, Бисер Иванов, Боби Косатката и още няколко музиканти. Помолих д-р Милен Врабевски, копродуцент и автор на албумите, които ще бъдат представени, да разкрие подробности за безпрецедентното турне.

Д-р Милен Врабевски сподели че най-големият фенклуб на бандата му е в… Бразилия, но засега музикантите наблягат на европейските гастроли. И обещават скоро да зарадват и почитателите си в Австрия. А слушателите на "Покана за пътуване" са късметлии първи да чуят парче от неиздадения още албум Life Motion.

Един от най-големите рокаджии на планетата – барабанист и автор на музика Саймън Филипс е копродуцент на четвъртия и на петия албум (Sorcery Inside и Life Motion) по музика и текст на д-р Милен Врабевски. Той ще ни разкаже как се работи със световна знаменитост. При това в най-престижните клубове на Амстердам и Кьолн, където често световни звезди представят албумите си – The Waterhole и MTC Cologne.

Д-р Милен Врабевски говори не само за предстоящото турне на българските музиканти Стунджи, Иво Стефанов, Ивайло Звездомиров, Бисер Иванов, Боби Косатката, Славин Славчев, Лина Никол, Самуел Ефтимов, наричани за кратко Врабевски Super band, а и за важните неща като родолюбие, грижа за децата, българщина. Новият му проект Life Motion е албум за онова, което движи нещата напред в живота.

Запис на концерт на Intelligent Music Project & Vrabevski Super Band при представянето на албума Sorcery Inside в SOFIA LIVE CLUB

Китайският град Гуанджоу неотдавна бе домакин на световния конкурс Мисис Вселена. Мегаполисът, наричан още Кантон, прояви към най-красивите омъжени жени същото гостоприемство както и преди 3 години. Запитах Меги Савова, председател на международното жури, има ли разлика. Според нея, разликата е космическа, а Гуанджоу е град от бъдещето.

Тя разкрива още защо китайската кухня няма нищо общо с онова, което ни сервират в тукашните ресторанти и как лекуват в Бърза помощ в Китай. Също така отговаря на парливия за всяка дама въпрос „Наистина ли в Китай човек може да си напазарува евтино качествени дрехи?“

Меги Савова (в средата) като председател на журито на Мисис Вселена 2019

Да тръгне към Бари, столицата на италианската провинция Пулия, ей така, по внезапно хрумване може само Ралица Филипова. Продуцентът от БНТ и синът й не си подаряват предмети, а преживявания. И Ралица с наслада споделя с "Покана за пътуване" ароматите, вкусовете и гледките от малките улички на Бари, Алберобело, Полиняно а маре и Устуни. Каменният кадаиф от улички на Матера отвежда гостенката ни до изложба на Салвадор Дали. На улицата  в Бари продуцентът от БНТ хапва местния специалитет - ушички. От царевично тесто. От нея научаваме сензационно и че, Свети Николай, освен покровител на рибарите и банкерите, съща така закриля… крадците. Понеже мощите му са откраднати от град Мира в родната му Ликия и са донесени в Пулия.

Снимките в галерията са на Intelligent music project, Меги Савова и Ралица Филипова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00