Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посрещаме годината на Металния плъх

Къде ще са най-интересните тържества за Китайската нова година през 2020-а?

БНР Новини
6
Фестивал на ледените и снежни скулптури в Харбин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 25 януари посрещаме Китайската нова година. Според Китайския лунен календар това е Годината на металния плъх, която ще ни донесе много творческа енергия, нови преживявания и възможности в сферата на финансите и любовта.

Най-интересни се очертава да са тържествата в Пекин, който успява да смеси перфектно традициите и съвременността за Пролетния празник. В първите дни обичаят е да се посещават храмови панаири или събори. Те включват различни забавления, като представления на местни артисти, танци на лъва и дракона, специални зони за храна, щандове със сувенири и ръчно изработени изделия, музикални изпълнения и много други.

В Северен Китай друго популярно място за празничния период е Харбин, който по това време на годината се превръща в зимна приказка. Фестивалът на ледените и снежни скулптури привлича милиони хора от цял свят всяка година. През 2020-а снежната феерия съвпада с Китайската нова година и ще продължи до 28 февруари.

Друга много обещаваща празнична дестинация е китайската южна провинция Гуанджоу, градът, където наистина можем да отпразнуваме идването на пролетта. По това време на годината той е известен с изложенията си за цветя, които обикновено започват три дни преди Пролетния празник. Освен тях по улиците има много представления, танци и фойерверки.

Китайската нова година е най-големият и дългоочакван празник за китайците. Известен е като „Голямото пролетно пътуване“ без аналог по света. Само за миналата година за празника са пътували 7 милиона китайци. Тази година се очаква транспортната мрежа да е дори още по-натоварена, тъй като празникът съвпада с ваканцията на студентите. Предвижда се броят на пътуванията в страната през 40-дневния период от 10 януари до 18 февруари да достигне 3 милиарда.

Кои са най-предпочитаните дестинации за новогодишните тържества и как българската общност в Китай ще посрещне Китайската нова година? – можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08