Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психодрамата като терапевтичен подход

БНР Новини
Снимка: Pixabay

Ако сутрин минете покрай произволно избрано училище, сигурно ще видите дечица, които не искат да влязат вътре, дърпат се, оплакват се от болки в корема и дори плачат. Най-често във възрастта, когато тръгват на училище, децата срещат различни проблеми с адаптацията. 

Някои, както споменахме, ги „боли коремче“, други не могат да седят мирни и непрекъснато закачат другите деца, пречейки на работата в клас. В тези случаи учителите препоръчват детето да се заведе при специалист.

Една от причините да го направим е, че детето никога не говори за проблемите си директно. То изразява емоциите си непряко. В психодрамата с децата се работи чрез езика на играта. Там те директно „показват“ емоциите си в хода на играта – разказват доц. д-р Милена Мутафчиева и гл. ас. Кристина Българанова в „Нашият ден“. Доц. д-р Милена Мутафчиева, Мария Мира Христова и гл. ас. Кристина Българанова

Най-често групите са от 6-7-годишни деца – възрастта на училищната адаптация. Групите са малки и смесени, примерно деца с тревожни и с агресивни прояви. Под формата на игра те се учат да дават приемлив израз на емоциите си. Учат се на социални умения и компетентности, за които толкова много се говори в момента.

Разбира се, добре би било практики от психодрамата да се адаптират и прилагат в училище. Дали обаче скоро децата ще започнат да посещават училище с удоволствие, както е във Финландия?

Доц. д-р Милена Мутафчиева е оптимист. 40 години е отнело на финландците преобразуването на училищната система. Надяваме се на нас да не ни отнеме толкова. Чуйте разговора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Децата в дигиталния свят – рискове и ползи

"Рисковете в дигиталния свят са същите като в реалния живот. – казва детският психолог и психотерапевт Доника Боримечкова – Възрастните обаче имаме един по-съзрял психичен апарат и по-ясни ориентири. В дигиталната реалност нямаме възможност да придружаваме децата и рисковете за тях са малко по-изострени. Фокусът е върху съдържанието, което може..

публикувано на 10.09.24 в 14:45

Забрана на мобилните телефони в училище: Полезна мярка или безсмислено правило?

В поредния предизборен период и няколко дни до началото на учебната година отвсякъде изникват предложения за забрани. Предлага се да бъдат забранени рекламите на хазарт сред малолетните, въпреки че те вече са забранени. Предлага се забрана за консумиране на енергийни напитки от подрастващите – сякаш за първи път става ясно, че съществува ограничение..

публикувано на 10.09.24 в 13:06

Едно явление в българската стартъп екосистема

Как двама български предприемачи възраждат стара технология, ползвана в далечното минало от северноамериканските индианци за палене на бездимен огън? Гост в "Нашият ден" е Живко Стефанов , предприемач, иноватор, представител на българската стартъп екосистема, чийто бизнес, адресиран към подобряване качеството на атмосферния въздух, днес се..

публикувано на 10.09.24 в 12:10
Радослав Ризов

Радослав Ризов: Желанието ни е да направим българските предприятия иновативни

Кои са възможностите за подкрепа на креативните и творчески индустрии, които предоставя Министерството на иновациите и растежа, за кого са предназначени и в какви срокове – разговор в "Нашият ден" с Радослав Ризов , главен директор на ГД "Европейски фондове за конкурентоспособност" към Министерството на иновациите и растежа. Уникална..

публикувано на 10.09.24 в 10:49

КФН информира младите относно небанковия финансов сектор

Стартира 22-то издание на образователната програма на Комисията за финансов надзор , която информира гимназисти относно небанковия финансов сектор . Анка Костова , директор "Връзки с обществеността и протокол" в КФН  разказва в "Нашият ден" за обучението, целящо да повиши финансовата грамотност на младите хора.   Младите визионери и..

публикувано на 10.09.24 в 10:09