Ако сутрин минете покрай произволно избрано училище, сигурно ще видите дечица, които не искат да влязат вътре, дърпат се, оплакват се от болки в корема и дори плачат. Най-често във възрастта, когато тръгват на училище, децата срещат различни проблеми с адаптацията.
Някои, както споменахме, ги „боли коремче“, други не могат да седят мирни и непрекъснато закачат другите деца, пречейки на работата в клас. В тези случаи учителите препоръчват детето да се заведе при специалист.
Една от причините да го направим е, че детето никога не говори за проблемите си директно. То изразява емоциите си непряко. В психодрамата с децата се работи чрез езика на играта. Там те директно „показват“ емоциите си в хода на играта – разказват доц. д-р Милена Мутафчиева и гл. ас. Кристина Българанова в „Нашият ден“.
Най-често групите са от 6-7-годишни деца – възрастта на училищната адаптация. Групите са малки и смесени, примерно деца с тревожни и с агресивни прояви. Под формата на игра те се учат да дават приемлив израз на емоциите си. Учат се на социални умения и компетентности, за които толкова много се говори в момента.
Разбира се, добре би било практики от психодрамата да се адаптират и прилагат в училище. Дали обаче скоро децата ще започнат да посещават училище с удоволствие, както е във Финландия?
Доц. д-р Милена Мутафчиева е оптимист. 40 години е отнело на финландците преобразуването на училищната система. Надяваме се на нас да не ни отнеме толкова. Чуйте разговора.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg