Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прея – като молитва

Снимка: БГНЕС

Прея-Ейрин-Комфорт Рекс Осасей е пълното ѝ име. Почти като Пипи Дългото чорапче... 

"Радвам се, че нашите са ме дарили с името Прея и че по този начин са ми позволили да имам идентичност и мога да си позволя личното ми име да е артистичен псевдоним. Имам силна връзка с моята баба, която се посвети на мен и ми отдели енергия и време. Тя ме научи на първите песни, да готвя, да шия...", сподели за предаването "Нашият ден" Прея.

Прея означава молитва (prayer – англ.) леко стилизирано. Историята е, че на мама и татко са им казали, че няма да могат да имат деца. Понеже и двамата са християни, са се молили и са казали, че каквото и дете да се роди, ще се казва Молитва."

Обречена на успех

"Вярвам, че мислите ми имат силата да се материализират, когато вложа енергия в тях, и мисля, че всички сме способни на това."

В кожата на радиоводещ

"Радвам се на ефира на Радио София. Там звучат точно нещата, които ми се струва, че трябва да звучат в ефир. Работата върви плавно и леко. Екипът е чудесен. В началото бях изключително притеснена, но винаги намирам помощ и подкрепа." 

личен архивВъв фокуса на прожекторите

"Месеците в началото на годината съм отдала за създаване на нова продукция и нямам търпение да я покажа, но ще трябва малко да поизчакаме – и аз, и слушателите. В средата на годината отново ще издам нов проект – краткосвирещ албум. А пък последните неща могат да бъдат чути във всички онлайн платформи. Съвсем скоро започва активният сезон със събитията."

Музикалния си талант Прея наследява от своята баба Ирина Мишева, която е била кабаретна естрадна певица. Още като малка Прея участва в училищна вокална група, но не се занимава професионално с музика в детските си години. Най-голямата ѝ страст е пеенето. Явява се на кастинг за телевизионното шоу „ X Factorбез особени очаквания. Там Прея се запознава с всички хора, които по-късно ѝ помагат да научи това, което не знае за музиката, да усъвършенства това, което умее. По-късно Прея сформира група със своя добър приятел Любен, с когото в началото свирят кавъри на любими песни, а след това започват да композират собствени парчета. Експериментират с различни стилове, като основа полагат соул и фънк мотиви, гарнирайки с джаз, латино, реге и хип-хоп елементи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Модерна Британия ни идва на крака: "Едитърс" в НДК

България най-после има потвърдена дата за отложения миналата година концерт на "Едитърс" – една от най-добрите съвременни европейски групи на живо. Куул Британия ни идва на крака за шоу в зала 3 на НДК на 29 август . Събитието е част от серията Sofia Solid , която тази година предложи силни изяви на Кори Тейлър, "Мегадет", Брус Дикинсън и "Дъ..

публикувано на 26.08.24 в 12:29
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30