Биографичната книга на Едуард Сноудън Permanent record бeше публикувана през септември 2019 г. едновременно в 20 страни, между които: САЩ, Германия, Великобритания, Бразилия, Дания, Швеция, Норвегия, Франция, Испания, Португалия, Унгария, Израел, Полша, Нидерландия, Румъния, Тайван.
Преди излизането на книгата на 17 септември Едуард Сноудън пише в Туитър (единствената социална мрежа, който той ползва): „Току-що завърших международната конспирация в двадесет страни и някак тайната никога не изтече. В деня на Конституцията резултатът ще бъде на рафтовете по целия свят.“
В нея Сноудън, който допринесе за изтичане на класифицирани документи и породи дебати за практиката на американското правителство за електронно следене, описва професионалните си задължения за събиране на метаданни и разказва за съвестта, която го е накарала да открадне секретните документи през 2013 г. и да ги сподели с журналисти.
На 22 февруари излиза българското издание на книгата със заглавие „Лично досие“ в превод на Юлия Чернева.
Едуард Сноудън рискува всичко, за да разобличи през 2013 г. системата на масовото наблюдение на правителството на САЩ, разкрива за първи път историята на живота си, включително как е помогнал за изграждането на тази система и какво го е мотивирало да се опита да я свали.
Консултантът на българското издание, IT експертът Васил Колев, раказа в „Аларма“ какво включва автобиографията, какъв е нейният стил, колко труден е бил животът на Едуард Сноудън след разкритията му и след като 21 държави му отказват политическо убежище, споменава също и за установяването на Сноудън в Русия и за фондацията, на която той е председател.
От разговора ще научите и защо Сноудън пише книгата 6 години след своите разкрития, както и любопитни подробности около съдбата на журналистите, които правят разкритията му публично достояние.
Книгата е насочена към най-широка публика, а чувството за хумор на нейния автор ще изненада всеки, който не е следил неговите изяви в интернет. Прочитайки мемоарите на най-търсения човек в света, всеки ще може сам да си отговори кой е Едуард Сноудън – герой или предател – и дали животът му е посветен на истината или на търсенето на евтина слава.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg