Биографичната книга на Едуард Сноудън Permanent record бeше публикувана през септември 2019 г. едновременно в 20 страни, между които: САЩ, Германия, Великобритания, Бразилия, Дания, Швеция, Норвегия, Франция, Испания, Португалия, Унгария, Израел, Полша, Нидерландия, Румъния, Тайван.
Преди излизането на книгата на 17 септември Едуард Сноудън пише в Туитър (единствената социална мрежа, който той ползва): „Току-що завърших международната конспирация в двадесет страни и някак тайната никога не изтече. В деня на Конституцията резултатът ще бъде на рафтовете по целия свят.“
В нея Сноудън, който допринесе за изтичане на класифицирани документи и породи дебати за практиката на американското правителство за електронно следене, описва професионалните си задължения за събиране на метаданни и разказва за съвестта, която го е накарала да открадне секретните документи през 2013 г. и да ги сподели с журналисти.
На 22 февруари излиза българското издание на книгата със заглавие „Лично досие“ в превод на Юлия Чернева.
Едуард Сноудън рискува всичко, за да разобличи през 2013 г. системата на масовото наблюдение на правителството на САЩ, разкрива за първи път историята на живота си, включително как е помогнал за изграждането на тази система и какво го е мотивирало да се опита да я свали.
Консултантът на българското издание, IT експертът Васил Колев, раказа в „Аларма“ какво включва автобиографията, какъв е нейният стил, колко труден е бил животът на Едуард Сноудън след разкритията му и след като 21 държави му отказват политическо убежище, споменава също и за установяването на Сноудън в Русия и за фондацията, на която той е председател.
От разговора ще научите и защо Сноудън пише книгата 6 години след своите разкрития, както и любопитни подробности около съдбата на журналистите, които правят разкритията му публично достояние.
Книгата е насочена към най-широка публика, а чувството за хумор на нейния автор ще изненада всеки, който не е следил неговите изяви в интернет. Прочитайки мемоарите на най-търсения човек в света, всеки ще може сам да си отговори кой е Едуард Сноудън – герой или предател – и дали животът му е посветен на истината или на търсенето на евтина слава.
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg