Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ортопедично... за зимата

Проф. Румен Кастелов
Снимка: Кирил Чобанов

Сезонни травми, остеопороза, транспортен и спортен травматизъм, начин на живот и хранене, нови методи, кремове, мазила и нестероидни противовъзпалителни срещу болка и фрактури. Проф. Румен Кастелов от Медицинския институт на МВР болница коментира темата в "За здравето":

Кога е наложителна операция при счупване? 

"Няма две еднакви счупванияОт това логично следва, че и лечението не може да бъде еднакво. Има фрактури, които могат да се лекуват консервативно, т.е. без операция, има други, които задължително трябва да се оперират, за да може счупената кост да зарасне, има и трети тип счупвания, при които, ако не се направи операция, пациентът може да загине. Така че в зависимост от вида и тежестта на счупването всеки случай се преценява индивидуално."

Зачестиха травмите от каране на велосипед и скейтборд – за младите хора

"А пък за старите – "Не се качвайте по табуретки, не закачайте пердета... не карайте ски на тежки писти... с годините човек трябва да става разумен, да не забравя, че силата на мускулатурата се променя, координацията се променя и да не забравя, че физиологията важи за всички..."

Наднорменото тегло и ставният апарат. Ставите са създадени, предвидени да носят определена тежест

"Логично е наднорменото тегло да оказва влияние върху ставите, макар че и тук има индивидуалност, предопределена от съчетанието на гените. Има пълни хора, които се чувстват добре и през целия си живот не изпитват проблеми. А има и обратното. Причините и в единия и в другия случай са много. Да речем по рождение едни по-плитки стави са предпоставка за по-ранно износване, една травма... , приемането на лекарства, които отслабват костите, се оказва сериозен проблем също – лекарства за автоимунни или ревматологични заболявания (кортикостероиди, които влияят на костната плътност)."

Има ли връзка между консумацията на млечните продукти и ошипяването

"Това е несериозно. Няма такава връзка. Т.нар. "ошипяване" е свързано с износването на ставния хрущял. Появата на шипове в ставата е реакция на организма към износения хрущял. Изтънелият хрущял води до там, че организмът се мъчи да увеличи площта на ставата, за да намали натоварването. Така се появяват шиповете и всъщност те не са проблем, а са показател, че ставата боледува. Шиповете не болят, боли възпалената става заради износения хрущял.

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21
Ясен Пенчев, Даниел Койнов, аз, Андрей Стефанов, Веселин Маркович, златни медалисти по информатика на България от Международната жаутиковска олимпиада

Еврика! Успешни българи: Борис Михов

Борис Михов е един много добър състезател по информатика. Той е ученик в СМГ "Паисий Хилендарски", участва в различни отбори и е посещавал множество състезателни форуми. Определя себе си себе си като ценител на разнообразната храна, хубавата музика и интересните сериали. Борис Михов е отличен със стипендия от Фондация "Еврика" заради бронзовия..

публикувано на 08.07.24 в 17:05

Творби на Сезар и Пикасо в подножието на Фуджи

Представете си 70 хиляди квадратни метра парк, в който шедьоврите са така органично вплетени в природата, че сякаш винаги са били там. А когато става дума за Музея под открито небе в японското градче Хаконе думата шедьоври никак не е пресилена щом става дума за творби от автори като Огюст Роден, Сезар и Хенри Мур. Културното средище, отворило..

публикувано на 08.07.24 в 08:35
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35