Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите български диригентки: Инна Диловска

вторник, 3 март, от 17.30 часа

Инна Диловска
Снимка: Василка Балевска

„Звуковите хроники“ през март са посветени на младите български диригентки.
Инна Диловска е родена през 1991 г. в гр. Плевен. От ранна детска възраст изучава пиано и солфеж, пее и в детски хор „Звънка“ с диригент Иванка Делийска. През 2002 г. е приета в НУИ „Панайот Пипков“ - гр. Плевен със специалност пиано в класа на Елеонора Карамишева. Посещава майсторски класове при изтъкнати клавирни педагози, сред които проф. Ростислав Йовчев, проф. Атанас Куртев, Мария Принц. Носител е на трета награда и на специалната награда на фондация „Проф. Люба Енчева“ от Националния конкурс за инструменталисти и певци „Светослав Обретенов“ през 2008 г. През 2010 г. печели специалната награда за композиция на проф. Мариана Булева от Общоучилищен конкурс „50 години НУИ „Панайот Пипков“. Завършва средното си образование с отличен успех, след което е приета в Теоретико-композиторски и диригентски факултет на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в специалност Оперно-симфонично дирижиране.

В периода на своето обучение Инна Диловска осъществява множество концерти с Академичния симфоничен оркестър на НМА, натрупвайки опит и богат репертоар с творби от различни епохи и жанрове. През 2015 г. е гост-диригент в концерт на Дамски салонен оркестър - гр. Катовице (Полша) в рамките на Лятната академия на изкуствата - Созопол. През 2016 г. е активен участник в Майсторски клас по хорово дирижиране в гр. Пловдив, с ръководители доц. Крикор Четинян и Кръстин Настев. Своята магистърска степен завършва с отличие през 2016 в класа на проф. Пламен Джуров и доц. д-р Георги Патриков.

През 2017 г. Инна Диловска дебютира като диригент в родния си град Плевен със самостоятелна концертна програма по покана на Плевенска филхармония съвместно с пианиста Иван Дончев. През януари 2018 г. се изявява като диригент в концерт на образователна програма „Фортисимо“ и симфоничния оркестър на Софийска филхармония. Във връзка с успешния старт на диригентската си кариера, през 2018 г. Инна Диловска е удостоена с награда „Музикант на годината“ в категория „Дебют“ на Годишните музикални награди на Българското национално радио, когато получава и възможността да се изяви като диригент със симфоничния оркестър на БНР. Същата година тя защитава успешно втора магистратура в специалност Музикална педагогика.

Инна Диловска осъществява концертни изяви в страната, развива преподавателска дейност и продължава обучението си за докторска степен по дирижиране в НМА „Проф. Панчо Владигеров“.

В звуковия файл чуйте какво сподели Инна Диловска.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стопанският факултет на СУ ще финансира млади специалисти

"TWIN4ECO се казва проектът и е класически туининг проект, който е насочен към повишаване на капацитета на научна организация, в случая на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", като това включва международни конференции, обмен и обучение на млади асистенти, доценти, професори, като в рамките на период от две-три години да се извърши..

публикувано на 15.07.24 в 10:00

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35