Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Трети март с музика от Soulfia и размисли за свободата

БНР Новини
Музикантите от Soulfia
Снимка: Ани Петрова

Soulfia е отворена идея, в която през годините се включват различни непрофесионални музиканти, които осъзнават естествения процес на хармонизиране чрез музика. Фокусът на музикалните вибрации на Soulfia се движи от Балканите до Близкия изток с иновации на класически, традиционни композиции и песни с автентично фолклорно звучене от България, Македония, Гърция, Турция, Сирия, Иран и други близки и далечни държави. Повечето от музикантите са самоуки, а репетициите си наричат седенки.

Неотдавна в столичен клуб многобройните фенове на уникалната група имаха щастието да чуят изпълнения на Soulfia на живо и да се сдобият с техния нов колекционерски диск.

В деня на националния празник в „Аларма“ гостуват някои от музикантите на Soulfia, това са:

Цветомир Йолов – танбур, бансури, бендир, даф, гайда и вокали
Габриела Павлова – вокали и бендир
Николай Райков – тамбура, тъпан и вокали
Стефани Чифчибашиева – вокал, бендир и даф
Яна Калайджиева – вокали и перкусии
Емилия Алексиева – вокали

Освен за музика с шестимата изпълнители разговаряме и за свободата, родолюбието и националните каузи.

Ще слушаме вариации на Soulfia на народните песни: „Моме, моме, малай моме“, „Тудоро, Тудоро“, „Моме стое, джанъм“, „Круше медено“ и други.

В "Аларма" на 3-и март от 21.30 очаквайте и младежи от клуб „Родолюбие“ с техните мисли за свободата патриотизма и любовта към българската история.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29