Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изолацията е шанс да разберем как живеят различните хора у нас

Снимка: downsyndrome.bg

Международният ден на хората със синдром на Даун е 21 март. Тогава сдружение "Синдром на Даун в България“ навършва 10 години, но, разбира се, ще отложи празнуването на годишнината си.

Какво се случи за 10-те години откак сдружението съществува – разказва Тони Маринова.

Всъщност изолацията, в която живеем всички в момента, е шанс да разберем как живеят различните хора у нас. Днес, повече от всякога, можем да проявим емпатия и съпричастие и да си дадем сметка колко всъщност всички си приличаме, независимо от броя на хромозомите си.

Доста от нагласите, съществуващи в обществото ни, вече са различни и е изминат дълъг път – прави равносметка Маринова. – "Има немалко деца със синдром на Даун, които посещават стандартни детски градини и училища. Всъщност децата нямат проблеми да приемат различието. Когато пътят на приемането и разбирането се извърви от най-ранно детство, нещата се случват. 

Проблемът е с възрастните и младежите със синдром на Даун – те са изолирани, те са в самота и ние всички сме им длъжници" – каза Тони Маринова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Боклукът – първородният грях на всеки потребител

Отпадъкът е ценен разказвач на механизмите, които движат дадено общество – пресечна точка между природно и културно, локално и глобално. Боклукът разколебава границата между това, което е мое, и това, което не е, между полезно и вредно, приемливо и неприемливо, определено и неопределено. Кой притежава отпадъците, има ли "добър" отпадък и дали..

публикувано на 16.07.24 в 14:25

Евелина Аврамова: За неуморното съхраняване на българщината зад граница

Евелина Аврамова е майка, журналист и учител, която освен на своите деца посвещава живота си на българските деца в чужбина. Тя е говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина , основател и ръководител на българското неделно училище "Васил Левски" , което има филиали в трите германски града Кайзерслаутерн, Хомбург и Саарбрюкен. В..

публикувано на 16.07.24 в 11:22
Енчо Господинов

Страдаме от политическа слепота, в която никой не вижда другия, не говори с другия и не слуша другия

За кризата в съвременната демокрация, лидерството днес, опита за покушение над кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп – разговор с Енчо Господинов , дипломат, хуманитарист, легендарен журналист и военен кореспондент, бивш генерален директор на МКЧК. По повод атентата срещу Тръмп, бивш американски президент и настоящ кандидат за същия..

публикувано на 16.07.24 в 09:53
Наталия Недялкова и Мартин Христов

Диви зеленчуци

Наталия Недялкова и Мартин Христов от софийския квартал Филиповци са съвсем млади, не само в градинарството. Желанието им за работа и за знание е искреното и истинско желание на младостта и това е достатъчно повече от достатъчно условие за изграждането на малката им зеленчукова ферма в близост до гр. Годеч. Стремежът им за чиста храна е..

публикувано на 15.07.24 в 16:45

Master The Failure, или провалът като стъпало към успеха

Провалът като стъпало към успеха разглежда и третото издание на Master The Failure, което предстои на 16 юли . За грешките, уроците и самоусъвършенстването – разговор в "Нашият ден" с Анна Грозданова , организатор на събитието. Грозданова завършва специалност "Хотелиерство и туризъм" в Кипър, след което разработва успешни заведения в София и..

публикувано на 15.07.24 в 10:50