Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Само родителите ли са виновни за затлъстяването на децата

БНР Новини

Родителите определят в основна степен хранителните навици на децата – обобщава популярното схващане по въпроса Би Би Си. А ако се провалят с тази част от отглеждането, навличат на потомството си куп проблеми като затлъстяване, хранителни разстройства и ниска самооценка. Казано на достъпен и невъзпитан език: дебелото детето е срам за родителя. И за себе си.

Много от децата с наднормено тегло стават обект на обиди и подигравки в училище, а родителите им предизвикват възмущение. "Всеки гледа родителите на дебелото дете и си казва: "Този човек не го бива като родител. Защо е оставил нещата така? Защо не храни детето си със здравословна храна и не го кара да спортува" – казва д-р Джули Луменг, педиатър към Университета в Мичиган. Това отношение е породено от убеждението, че има неща, които родителят може да контролира и че като цяло децата могат да бъдат контролирани – достатъчно е родителят да започне да прави здравословни избори и да чете етикетите на продуктите в супермаркета.

Дори сред специалистите по храна няма единомислие по въпроса кое е напълно здравословна храна. Има, разбира се, едни генерални правила – например да избягваме храната, която не прилича на храна, идва в кутия, пликче или на прах. Но по-важният въпрос всъщност е: наистина ли родителските усилия са достатъчни, за да се отгледа здраво дете в нормални телесни норми?

Специалистите по затлъстяване казват, че живеем във вредна среда, в която мнозина дори нямат достъп до здравословни алтернативи, вредната храна се налага чрез агресивен маркетинг и реклама и е значително по-евтина.

Добре е да знаем, че в науката досега не съществува единно мнение защо някои деца ядат повече и напълняват, а други – не, и това понякога се случва в едно и също семейство.

"Ние очакваме от родителите да направят нещо, което възрастните трудно правят за самите себе си. Дори и тези, които успешно свалят килограми, понякога си ги връщат в рамките на година. На възрастните им е трудно да отслабнат, но изискват от родителите да го направят за някой друг и да имат слаби деца – изтъква д-р Луменг.

Поне когато и родителите, и децата са с наднормено тегло, това е доказателство за общо генетично предразположение. Никой не твърди, че биологията трябва да е съдба, но е ясно, че част от стратегиите за чисто хранене не работят еднакво при всички деца. При някои трябва доста по-упорита работа, тъй като има големи разлики в апетита, метаболизма и дори начина, по който реагират на упражнения.

Разбира се, родителските решения са най-важни: не прехранвайте бебетата, избягвайте захарните храни и джънк фуд, не оставяйте децата да ядат пред екрана, предлагайте им често плодове и зеленчуци. 

Но онези, които бързо правят преценки и са склонни да обвиняват, трябва да знаят, че невинаги е лесно да кажеш не на дете с постоянен апетит, или да даваш повече зеленчуци на дете, което не иска да вкуси "нищо зелено".

Колкото и да ни се иска, самите ние сме идеални примери за здравословно хранене. Има деца, които са по-склонни към напълняване, така че не бива да съдим толкова лесно.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30
Проф. Марин Георгиев

Явните и скритите кодове на тялото

Основен гост и изразител на мнения по темата бе проф. Марин Георгиев – председател на Българското урологично дружество. Човешкият организъм често алармира за различни проблеми и ние, с помощта на специалистите, трябва да ги разчитаме и да потърсим помощ. В урологията – тази бързо развиваща се специалност, симптомите са доста ясно различими:..

публикувано на 30.09.24 в 18:25
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25