Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им към придобиване на нови знания и развивания на умения. Целта – да се представят образователните възможности, които предлага УАСГ в различни научни области, да се покаже академичното ежедневие, а от там и да се насърчи професионалното ориентиране на децата.
"По достъпен, увлекателен и интерактивен начин в рамките на една работна седмица, преподаватели и лаборанти от различни научни сфери представиха своите професии на децата, като за всеки от петте дни се представи по един факултет. В понеделник – чрез много архитектурни работилници те се запознаха с различни архитектурни сгради, вторник – геодезия, тази малко позната наука, сряда – строителното инженерство, четвъртък – за транспортното строителство и за това как работят парите, а в петък – невръстните студенти направиха своите открития за питейната вода, нейното съдържание и движение и научиха много факти за земетресенията.
Бъдещите студенти получиха отговори на въпроси като: Как се проектира всичко около нас, за да стои здраво? Какво се случва при земетресение? Могат ли да се направят дигитални облаци? Може ли да се скъса стоманена пръчка и как се чупи бетон? И още много любопитни, но важни въпроси", разказва Силвия Лакова. Невръстните студенти са имали възможност да се озоват и в позицията на ректор, макар и за един ден. По този повод за тях ръководството на университета изработи специална заповед, написана в шеговит вариант, която те имаха възможност да подпишат. Автор на тази заповед, написана и в стихотворна форма, е Людмила Грибнева.
По време на Детския университет момичетата и момчетата се запознаха и с историята на Европейския съюз, европейските ценности и програма "Еразъм", която подкрепя младите хора и тяхното обучение и развитие, а вечерта своите впечатления те описаха в специално направен за тях научен дневник, където записваха и най-интересната научена дума, и въпросът, който биха искали да зададат, разказа в ефира Силвия Лакова.
"Децата са много любознателни, креативни и отворени към нови знания, те много бързо се ориентират и навлизат в непознатата и сложна научна материя", признава събеседничката.
Този Детски факултет към Университета за архитектура, строителство и геодезия е реализиран от Центъра за международна дейност и мобилност към висшето училище и благодарение на ръководителя на центъра доц. др. Цветелина Даскалова-Иванова, Людмила Грибнева и със съдействието на ректора на университета доц. д-р архитект Гичка Каменова- Кутова, с подкрепата на Erasmus Student Network UACEG.
Целия разговор между Ани Костова и Силвия Лакова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – личен архив
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg