Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непредставената стихосбирка на Роси Рос „Любов“ – любов по време на коронавирус

Снимка: личен архив

Поппевицата Роси Рос е и поетеса и автор на 2 стихосбирки. Втората се казва „Любов“ и преди няколко дни тя трябваше да бъде представена в Клуба на журналистите, но извънредното положение я отмени. Роси ни най-малко не се притеснява от това, защото се чувства доста отговорна в тези непознати за нас времена.

За музикалната кариера на Роси и за нейните пет албума, издадени досега, се знае много повече, отколкото за литературната ѝ кариера. Има издадени пет албума и още отпреди десетилетия работи с известни композитори като Борис Чакъров например.

Става певица на годината през 1994 година и работи с Биг бенда на Националното радио – тогава с диригент незабравимия Вили Казасян.
Освен че е живяла на много места в Европа, и освен че винаги има своята гражданска позиция – във всичките ѝ аспекти – тя е една от малкото певици – решили се преди десетина и повече години да пеят в НАТО-вските бази по време на отминалите вече войни.

А дали намира нещо общо между войната и днешните тревожни времена? 

За нея войната си е война, а днешното време – неразбираемо време на невидима заплаха. Но общото според нея в тревожни времена е – дух, съпричастност и не на последно място – вяра в хората и дори в медиите – да се чувстваме по-спокойни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53