Надявам се, че след няколко месеца човечеството ще стане по-зряло, по-мъдро и животът ни наистина ще се промени... Такова е пожеланието на актьора Веселин Ранков към всички. Доц. Ранков е рожденик днес и Главен герой в "Нашият ден".
"Самоизолацията е лупа, през която поглеждаме към себе си и започваме да виждаме детайли. Нещо, което липсва в българския театър и аз го споделям от години със студентите – това, че ходят мравки по земята, че някакъв вятър движи листата... Неща, които ние не забелязваме, изглеждат несъществени... Предполагам, че през тия няколко месеца човечеството ще стане по-зряло, по-мъдро, по-възрастно. Ще започнем да се вглеждаме в хората около нас, да ги обичаме, да се грижим за тях, отричайки себе си.
Несъщественото в аза е благоденствие за останалите.
Изпитанията са един тест. Историята предполага обаче, че се раждат малко повече деца, че веднага след големи изпитания (като войната) започват големи фиести... Но това може би е добре за театъра."
За изкуството
"Изкуството е като едно съпреживяване, което всеки истински творец много ревниво пази в себе си. То е като една голяма котка, като един тигър, който се е събрал в душата на твореца и чака възможност за проявяване. В момента този тигър се е снишил, защото е опасно. Той ще избухне именно когато дойде празникът, когато дойде освобождението и възможността на актьора да се срещне с публиката. Ние в момента акумулираме енергия, ние ще преживеем всичко това, за да бъдем с вас – нашата публика."
За идващото Възкресение и за катарзиса
"Надявам се хората да запазят благоразумие и да се молят по домовете си. Толкова много неща се случват около нас, а ние не им обръщаме внимание...
Хора, радвайте се! Радвайте се на живота! Дишайте дълбоко – надявам се с чисти и здрави гърди. Нека сърцата ви туптят в онази посока, в която вие мислите за вашите мечтания, за вашите желания и за хората, които обичате."
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
На Стефановден в студиото на "Артефир" посрещаме режисьора и драматург, отдаден на независимия театър, Стефан Прохоров . Прохоров не приема театъра като ангажимент, а като нещо, на което се посвещаваш. В днешния ден той си спомня за проф. Снежина Танковска, оставила своя преподавателски отпечатък в поколения български театрални творци и дейци...
Името Стефан означава "венец", но Стефан Мавродиев твърди, че не обича венците – трънени или лаврови. Актьорът, режисьор и поет празнува своя имен ден в"„Артефир", за да представи мемоарната си книга "Стефан Мавродиев. Играещият човек" , създадена в съавторство с Огнян Панов. "Аз говоря не за Стефан Мавродиев, а за всеки човек...
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg