Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мъглиж – пример и днес

Снимка: maglizh.com

На много неща ни научиха изминалите дни на изпитания. Стана ясно, че парите, като регулатор на взаимоотношения, не са оптималният вариант. Стана ясно, че алтруизмът има място в ежедневието ни. Стана ясно, че е дошло време за бърз отказ от старите предразсъдъци, разделящи хора, народи и раси. Стана ясно, че болезнено обществото се нуждае от правилни човешки взаимоотношения. 

В това отношение Мъглиж отново е пример. 

В поредното издание на „Познати и непознати“ можете да разберете как хората тук се грижат един за друг, като преодоляват здравните и образователни предизвикателства. За мерките, които се вземат децата от ромските махали да продължат обучението си; за здравната просветна и социална работа; за работата с деца със специални потребности; за това как любовта може да те доведе от Вашингтон в това красиво градче – за всичко това чуйте в звуковия файл разговора с Ваня Желязкова – експерт по образованието и здравеопазването, Злати Рашев – здравен медиатор в ромския квартал, и съпругата му Рене от Вашингтон.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04

Еврика! Успешни българи: Владислава Георгиева

Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..

публикувано на 13.01.25 в 17:05
Проф. Александър Оскар

Мобилните устройства са най-мощният стимул за развитие на късогледството

Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..

публикувано на 13.01.25 в 12:20

Предпочитанието към лични имена на български владетели е тенденция

В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..

публикувано на 12.01.25 в 13:05

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40