Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Гацов: Коронавирусът не обича много сърцето

Проф. Пламен Гацов в студиото на програма Христо Ботев
Снимка: Кирил Чобанов

Когато говорим за сърце и пандемията от Covid-19, аспектите са няколко. Първият аспект е до каква степен самият инфекциозен причинител – коронавирусът – уврежда сърцето. Тук новините са добри, доколкото Covid-19 сравнително рядко предизвиква миокардит – т.е. пряко засягане на сърдечната функция. Случаите са единични в света. Например в Италия, където е най-голямото огнище в Европа, има само три диагностицирани случая, които са само вероятни, а не абсолютно сигурни, защото не е потвърдена диагнозата с основния метод миокардна биопсия. Това каза в здравната рубрика на "Нашият ден" проф. Пламен Гацов, началник на Клиниката по кардиология във II градска болница - София.

За щастие, коронавирусът не обича много сърцето.

Другият важен аспект – това е до каква степен хората, които се заразяват с коронавирус и имат предварително сърдечно-съдови заболявания, имат по-голям риск за живота. Тук нещата са по-различни. 

Хората със сърдечно-съдови заболявания имат многократно по-висок риск да получат усложнения, вкл. и смърт, ако се разболеят и от тази инфекция. Колкото е по-възрастен човек, колкото по-тежко е сърдечното заболяване, толкова рискът е по-голям. 

Друг важен аспект. Какво става при хората, които вече имат хронично сърдечно заболяване, но то е стабилизирано и би трябвало да имат периодични прегледи и консултации. Тези хора не могат да останат без наблюдение от кардиолозите си. Тяхното поведение, независимо че са стабилни, трябва да бъде активно, що се касае до връзката с кардиолога. Всички, които приемат стандартни медикаменти, нека продължат да си ги вземат в съответните дозировки.

За съжаление, в големите огнища на Covid-19 пациентите, притеснени, че могат да се заразят в болнично заведение, избягват да ходят при лекар и в болница, което затруднява тяхното лечение и води до усложнения. Особено при остри състояния, какъвто е острият миокарден инфаркт. 

Изключително важно е хората да не бъдат стресирани повече от необходимото, що се касае до опасността от тази инфекция. И това да ги направи неактивни спрямо техните заболявания и по този начин да ги изложи на по-голям риск, включително и по-голяма смъртност. 

Оказва се, че хората, болни от Covid-19, са постъпили в болница в Италия със симптоми на остър миокарден инфаркт. В немалък процент от случаите всъщност имат т.нар. "стрес индуцирана кардиомиопатия". Те нямат на коронарните си артерии съществени промени, но имат подобно на миокарден инфаркт състояние, предизвикано от стрес. 

Така че нека не плашим хората повече, отколкото е необходимо, за да не увеличим техните сърдечни проблеми – каза проф. Пламен Гацов, началник на Клиниката по кардиология във II градска болница - София,

Разговорът с проф. Пламен Гацов, началник на Клиниката по кардиология във II градска болница - София, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десислава и Петър Петрови

Гълъбински зеленчуци

Десислава и Петър Петрови от ямболското село Гълъбинци напускат Ямбол преди няколко години с желание да произвеждат чиста храна за децата и себе си, и да създадат общност и живот в селото. Освен вездесъщата тученица, в градините и парниците им расте цяла палитра от различни сортове домати, краставици, манголд, кейл и какво ли не друго. Как стигат до..

публикувано на 08.09.24 в 09:05

Град Съединение – 139 години по-късно

139 години след Съединението на Княжество България с Източна Румелия в "Нашият ден" отправяме поглед към град Съединение . За днешната празнична програма разказва кметът на града Георги Руменов . По думите на Руменов настроението в град Съединение е приповдигнато, а жителите имат самочувствието, че са част от честването на великия акт от..

публикувано на 06.09.24 в 09:50

Пловдив празнува в Деня на Съединението

В деня, в който отбелязваме 139 години от Съединението, Пловдив празнува . "Нашият ден" разкрива картина от града, наричан "столица на Съединението" – разказват в "Нашият ден" репортерът Зои Каргиотаки,  Георги Шопов , учител по история във Френската езикова гимназия в града и Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей в Пловдив...

публикувано на 06.09.24 в 09:25

Черешови дневници

Борислав Бориславов е един от производителите на череши в кюстендилския край. Завърнал се от чужбина с желание да произвежда в България, най-естественото за него е да направи черешови и сливови градини. Реколтата тази година бе особено богата и голяма част от плодовете бяха оставени по дърветата. Освен за своята дейност и за кюстендилския край,..

публикувано на 06.09.24 в 09:19
Д-р Бирали Бирали и отец Иван Петков

Съединението тогава и eдинението днес

" С една обща революция да се направи коренно преобразуване на сегашната държавна деспотско-тиранска система и да се замени с демократска република (народно управление). На същото това място, ... в което владее правото на силата, да се издигне храм на истината и правата свобода. ... Българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко..

публикувано на 06.09.24 в 08:28