Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как живеят бездомните, когато всички сме у дома

Снимка: БГНЕС

Пандемията от коронавирус открои факта, че сме много по-свързани, отколкото сме си представяли. Светът разбра, че обществото е здраво в буквалния смисъл на думата, тогава, когато са здрави отделните му членове. И обратното.

А дали едно общество не е по-силно и по-здраво тогава, когато съумява в трудни ситуации да се погрижи за най-уязвимите си членове, каквито са бездомните хора.

Какво се случва с тях в момента?

"Кризисният център за бездомни хора беше затворен още с обявяването на извънредното положение на 13 март. Бездомните няма къде да отидат. От друга страна, им е забранено да ходят по улицата и са застрашени от санкции – каза Юлия Георгиева от Център за хуманни политики.

Да бъдат събрани и затворени на едно място би било опасно.

Голяма част от тези хора нямат как да си осигурят прехраната. Впрочем просията у нас е санкционирана и подлежи на глоба по закон."

На много места в Европа, включително съседна Гърция, хотелите, затворени за туристи, приютиха бездомни и хора в риск. 

Световните знаменитости унесено повтарят, че коронавирусът е големият изравнител, но всъщност не е така. Кризата е далеч по-безмилостна към най-уязвимите. 

Когато мислим за изхода от ситуацията, е добре да си представим възможностите да излезем от нея по-солидарни и емпатични и като отделни хора, и като общество.

Юлия Гергиева е председател на „Център за хуманни политики“, насочен към сферите на образованието, науката и подобряването на ефективността на политиките, а от май 2019 г. поддържа работата на „Розовата къща“, нископрагов център за хора, страдащи от зависимости.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45

Избрано: Извън учебния план: Николина Гурдева за истинската роля на педагога

През август в "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с Николина Гурдева , доскорошен учител, която споделя своите наблюдения върху непрекъснато променящата се роля на учителя в съвременната образователна система. С нарастващите изисквания и бързите промени в обществото, Гурдева..

публикувано на 29.08.24 в 10:33

Почитаме паметта на свети Йоан Кръстител

Сред пророците св. Църква най-високо почита св. Йоан Кръстител. Той е свързващото звено между Стария и Новия Завет – последният пророк, който подготвя евреите за идването на Месията. Неговата памет се чества  няколко пъти в църковната година , като на 24 юли се отбелязва неговото рождение, познато сред народа като Еньовден. На следващия ден след..

публикувано на 29.08.24 в 08:55
Гр. Баня, Карловско

Живите съкровища на град Баня, Карловско

"Обичам те, защото те познавам" – с тези думи жителите и гостите на Баня, Карловско, празнуват 22 години от обявяването на населеното място за град. За традициите на селото и на града, добрите спомени от миналото и обнадеждения поглед към бъдещето разговаряме в "Нашият ден" с Иванка Близнакова , художествен ръководител на баненската група за..

публикувано на 29.08.24 в 08:51
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35