Една от функциите на литературата е утеха – утеха във всички нейни форми – от даване на смисъл до развличане. Така че писането и литературата в този момент са много важни именно с това, че някой ще ти каже някакви неща, които ти може би си мислиш, но не успяваш да формулираш. Че някой ще ти даде насока в момент, когато те е страх, или просто ще те пренесе в друг свят, в който няма коонавирус.
23 април е Световният ден на книгата и авторското право в памет на починалите на тази дата през 1616 г. Мигел де Сервантес, Уилям Шекспир и Инка Гарсиласо де ла Вега. Празникът се отбелязва от 1995 г. и така ЮНЕСКО се стреми да насърчава четенето, издателска дейност и защитата на интелектуалната собственост.
В тези смутни дни на пандемия хората предпочитат да четат световни шедьоври. Какво човек би избрал да препрочете в този момент, пита писателят Емануил Видински в "Нашият ден" и разказва за книги и думи, които остават.
"Усещам у себе си силно желание за препрочитане. Забелязвам, че и хората се обръщат много повече към класики, към установени шедьоври, към, книги, които са им дали много.
Четенето на нова книга винаги съдържа някаква несигурност, тя е част от едно непознато бъдеще. Може да ни хареса, да не ни хареса... Докато в моменти като този – на криза, на външна несигурност – човек инстинктивно се опитва да посегне към нещо, което да му даде стабилност. И съответно препрочита.
В кризисни моменти има два типа хора – едните се чувстват напрегнати и някак си не могат да четат, други – точно обратното – посягат към изкуството като идея да живееш друг живот, да използваш въображението си, да си починеш. Тази изолация позволява на ума много повече да се разгърне."
Любов ли трябва да си пожелаем, за да съблечем страховете си
"В метафизичен смисъл трябва да си пожелаем любов във всеки един момент от живота и във всяко едно препятствие, защото тя е, която преодолява", казва Емануил Видински:
Любов
Когато вечерите са кристални
и кучетата лаят тихо
свещите са прекалено шумни
а ти чувстваш се различен
събличаш нямо страховете си
подреждаш ги внимателно на стола
след това поемаш въздух
и си лягаш бавно
с една експлозия в сърцето.
Борислав Стоянов представя Stick Place. В творбата си съчетава изображение на негова пластика, направена преди години, и кратък авторски стих, които намира за свързани и онагледяващи темата за разноезичието. Художникът използва библейския сюжет за построяването на Вавилонската кула, който дълбоко е залегнал в културата ни и остава символ на..
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg